Liga IIIFotbal

SCM menține Cetatea la trei puncte în spate! Egal cu multă tensiune, în Zăvoi

Vineri după-amiază, tribuna I a stadionului Municipal din Rm. Vâlcea a fost plină. Mii de iubitori ai fotbalului vâlcean au venit să vadă derby-ul din play-off-ul Ligii a III-a, dintre SCM Rm. Vâlcea și Cetatea Tr. Măgurele, ocupantele primelor două locuri în serie și principalele favorite la locurile de baraj pentru promovarea în Liga a II-a. Au văzut fotbal, dar și circ, asigurat de partea adversă. Oaspeții au provocat o atmosfera tensionată din primele minute. Nici măcar golul din startul partidei pe care Cetatea l-a înscris nu i-a calmat. SCM începuse în forță, se instalase în jumătatea adversă de teren, însă o neatenție, un contraatac, a făcut ca teleormănenii să preia conducerea din minutul 3. Ioniță a centrat din dreapta, iar Dane, singur în careu, a trimis balonul în plasă, cu capul: 0-1. Elevii lui Gabi Mangalagiu au avut șansa să restabilească echilibrul imediat. Pîrvu a centrat, iar Bărbuți a ratat incredibil, din 6 metri. Apoi, după o altă lovitură de la colț, executată spre colțul lung, Lăzărescu, scăpat din marcaj, a pus latul, însă nici de această dată nu a fost gol. Mingea a lovit bara. Au fost două ocazii rarisime ratate de gazde. Apoi au avut și oaspeții o situație bună de 0-2. Au dublat, până la urmă, avantajul, după o fază fixă, un corner. Pintilie a marcat pentru 0-2. După o aruncare de la margine acordată SCM-ului la mijlocul terenului, oficialii viceliderei au făcut din nou scandal. Vali Bădoi, antrenorul acestora, a văzut cartonașul roșu. Inițial secundul său mersese spre tribună, până la lămurirea situației de către arbitru. De când SCM a promovat în Liga a III-a, nicio adversară nu a avut o atitudine atât de urâtă în Zăvoi. Scorul pauzei a fost 0-2.

Partea secundă a aparținut gazdelor. Intrările lui Tilioiu și Trașcă au resuscitat SCM-ul. În minutul 60, Trașcă a avut o oportunitate incredibilă de a reduce din diferență. Intervenția portarului advers a fost providențială. Balonul s-a dus sub transverslală, atingând-o. În minutul 65, a venit și golul pentru trupa din Zăvoi. Neagu a centrat din corner, iar Lăzărescu s-a revanșat după ratarea din prima repriză. A marcat pentru 1-2. Tot Neagu a mai avut o șansă de 2-2. Apoi, în minutul 77, Tilioiu a încercat o execuție pretențioasă, cu spatele la poartă și cu adversar lângă el. Mingea a rămas între ei. Atacantul SCM-ului a reclamat jucarea mingii cu mâna. Arbitrii i-au dat dreptate și au indicat punctul cu var. Trupa din Tr. Măgurele a contestat decizia. Lovitura de pedeapsă a fost transformată tot de Tilioiu: 2-2. În ultimele minute, ”municipalii” puteau tranșa soarta întâlnirii în favoarea lor. Turcu a trimis mingea în transversală. Au mai avut și oaspeții o ocazie. Partida s-a încheiat nedecis. Ambele formații și-au păstrat locurile în clasament. SCM rămâne la trei puncte în fața celor de la Tr. Măgurele și la cinci față de a treia clasată, Colonești.

După terminarea jocului, în loc de liniște, tensiunea a escaladat. Jucătorii de la SCM au fost provocați. S-a creat un meleu, o confruntare între aceștia și adversari. Chiar și un om de ordine a fost lovit de cei de la Tr. Măgurele. În drumul spre tunelul de la vestiare, portarul oaspeților a arătat semne obscene către tribună, provocând suporterii. Din fericire, poarta și gardul nu au cedat. Oamenii de ordine au intervenit la timp, astfel încât gestul jucătorului advers să nu aibă repercusiuni mai grave.

În etapa viitoare, echipa din Zăvoi merge la Fedeleșoiu, pentru o nouă confruntare cu Viitorul Dăești. Aceasta va avea loc vineri, 3 mai, de la ora 18.00.

Pentru SCM au jucat în partida cu Tr. Măgurele: Gherguș – Georgescu, Lăzărescu, Geantă, Neagu, Popescu, Cruceru, Bărbuți, Lazăr, Pîrvu, Ivan. Au mai intrat: Turcu, Orbișor, Trașcă, Sîrbu, Tilioiu.