Liga NationalaHandbal

”Municipalele”, doar o formalitate la Deva. ”Lanterna” s-a stins din primele minute

Sâmbătă, 30 aprilie, SCM Rm. Vâlcea a disputat meciul rămas restant din etapa a XV-a a Ligii Florilor, cu ultima clasată, CSM Deva. Pentru trupa de la poalele Capelei obținerea celor trei puncte a reprezentat o simplă formalitate. ”Lanterna roșie” s-a stins din primele minute. Levchenko a deschis scorul, Malac a egalat din 7 metri. În 10 minute, oaspetele s-au dus la șapte goluri în față, în condițiile în care au și ratat un 7 metri. Glibko nu a reușit să înscrie din punctul de penalitate. Elghaoui a punctat pentru 1-8. La pauză, diferența a fost de nouă goluri (8-17). Elevele lui Bent Dahl nu au avut motive să forțeze. Fără să se întrebuințeze prea tare, ”municipalele” au terminat meciul pe +12. Scor final: 34-22. Iryna Glibko a fost cea mai prolifică jucătoare a SCM-ului, cu opt goluri. Elghaoui, cu șapte goluri, o putea depăși, însă ultimele 10 minute le-a văzut din tribună, după ce a primit cartonașul roșu. Au mai înscris pentru Vâlcea: Levchenko (6), Bucur (5), Gorshenina (2), Klicovac (1), Dache (1), Nikolic (1), Marin (1), Lupei (1), Liscevic (1).

Pentru gazde au punctat: Șamanț (7), Malac (5), Ciolan (5), Croitoru (2), vâlceanca Mălina Petrescu (2) și Cherecheși (1).

SCM și-a consolidat locul 3 prin acest succes. Are șapte puncte avans față de următoarea clasată, Cisnădie. Mai are de jucat la Baia mare, acasă, cu Știința București, la Bistrița și în Sala Traian, cu Rapid. În condițiile în care Cisnădie câștigă tot în ultimele patru etape, pentru a rămâne pe locul 3, Vâlcea mai are nevoie de puncte pentru a rămâne pe podium. Doar trei par mai accesibile, cu Știința.