MULT ZGOMOT pentru nimic!

* liderul Oltul Ioneşti 2009 şi-a respectat valoarea şi a câştigat fără probleme derbiul cu Cozia Călimăneşti

Echipele clasate pe primele două locuri în Liga a IV-a, Oltul Ioneşti 2009 şi Cozia Călmăneşti, s-au înfruntat sâmbăta trecută, pe terenul sintetic din Zăvoi, în ceea ce s-a numit primul derbi al actualului campionat. Aşa cum era de aşteptat, gruparea patronată de Ionel Giuran a izbutit să se impună şi să dovedească încă o dată, dacă mai era nevoie, că în acest moment nimic nu-i stă în cale pe plan judeţean. Practic, victoria liderului, precum şi scorul final (2-0), nu au putut fi puse niciun moment la îndoială.

Duelul nu a avut practic istoric, elevii lui Emil Ciulei au pus stăpânire pe joc încă din primele minute şi nu au mai cedat iniţiativa până la final. Prima ocazie s-a ivit în minutul 12, atunci când Neagoe a respins mingea chiar înainte ca Albinaru s-o trimită cu capul în plasă, după o centrare expediată de Pană. Peste câteva minute a picat şi golul în poarta Coziei, pe care l-a marcat Alin Savu, golgheterul absolut al Ligii a IV-a înscriind cu o „foglia-secca” de la marginea careului de 16 metri, mingea poposind „cuminte” lângă bara laterală: 1-0. Călimăneştenii au încercat timid să revină în joc, dar au avut puţine şanse de izbândă, tinereţea şi lipsa lor de experienţă spunându-şi în mod evident cuvântul. Fotbaliştii liderului au dictat ritmul de joc, iar „mânjii” Coziei au fost nevoiţi să evolueze doar precum „le-au cântat adversarii”. În minutul 35, după o lovitură liberă executată de acelaşi Savu, fundaşul Cumpănaşu a marcat cu capul, dar arbitrul asistent Bogdan Medrea a anulat corect golul pe motiv de ofsaid. Egalarea putea surveni în finalul reprizei, atunci când mingea trimisă de Mitrea în careul de 16 metri, pentru S. Voicu, n-a fost ajunsă de atacantul Coziei, care a ratat de puţin intervenţia şi implicit şansa de a o împinge în plasa porţii lui Ciubuc.

Repriza secundă a continuat la fel de bine pentru Oltul Ioneşti 2009, trupa lui Ionel Giuran având alte oportunităţi de a „rezolva” meciul. În minutul 63, o acţiune personală a lui Albinaru l-a pus într-o bună oportunitate de a înscrie pe Alin Savu, dar şutul năprasnic al acestuia a fost respins miraculos de un fundaş advers. Peste cinci minute, s-a făcut totuşi 2-0: Albinaru a mai îndeplinit încă o dată rolul de servant pentru golgheterul Alin Savu, care a deviat subtil mingea în colţul scurt al porţii lui Neagoe. Mai târziu, Albinaru a avut şansa de a-şi trece în cont un gol, după ce a scăpat singur pe contraatac, dar şutul său a fost respins de Neagoe. Spre finalul meciului, bravul portar al Coziei avea să se mai opună cu succes în alte două rânduri şi să limiteze astfel proporţiile scorului, la şuturile expediate din careul de 16 metri de nou-intraţii Noaţă şi Stan.

Au evoluat echipele:

Cozia Călimăneşti: Neagoe – Stanciu, M. Pufu, Alex. Ştefan, Ciobotaru (R. Rusescu ’64), Dobre, Ad. Gheorghe, Paşoi, Nedescu (Văduva ’54), S. Voicu (Predescu ’71), Mitrea (Căt. Barbu ’86).

Oltul Ioneşti 2009: Ciubuc – Gh. Stanciu (Kalandadze ’83), Sârbu, Cumpănaşu (C. Ştefan ’89), A. Pufu, Ov. Niculescu, G. Pană, Oprea (Gh. Stan ’87), R. Olaru, Albinaru (Noaţă ’79), A. Savu.

„Meciul păcii”

Spre deosebire de duelul aprig cu AS Şirineasa, când spiritele s-au încins mai mult decât era nevoie, Oltul Ioneşti 2009 a avut parte, de această dată, de o partidă cu totul diferită. Practic, confruntarea cu Cozia Călimăneşti s-a desfăşurat după o cu totul altă „partitură” şi a semănat, pe alocuri, chiar cu un „meci al păcii”, aceasta fiind părerea mai multor oameni prezenţi la terenul sintetic. Ritmul de joc a fost unul normal, au lipsit atacurile dure, înjurăturile, iar în plus nici centralul Adrian Comănescu nu a ţinut să iasă în mod deosebit în evidenţă, ci dimpotrivă, a condus meciul discret, aşa cum stă bine unui arbitru de elită. De altfel, pe durata celor 90 de minute de joc, doar un singur jucător a fost avertizat cu cartonaş galben, Marius Cumpănaşu – de la Oltul Ioneşti, în prima repriză. În plus, şi arbitrii asistenţi Nicolae Dobrică şi Bogdan Medrea s-au achitat bine de sarcini, cel de-al doilea anulând corect un gol marcat de acelaşi Cumpănaşu, pe motiv de ofsaid.

Suporteri mai mulţi decât la CSM

Aşa cum era de aşteptat, derbiul Ligii a IV-a a captat atenţia tuturor oamenilor de fotbal din Vâlcea, fie că aceştia erau sau nu implicaţi la echipe care activează în acest eşalon. Micuţa tribună situată lângă terenul sintetic din Zăvoi a fost aproape plină sâmbăta trecută, la meci fiind prezentă şi o micuţă galerie a liderului Oltul Ioneşti 2009, care a întreţinut în continuu atmosfera, i-a încurajat pe Savu, Albinaru & Co. şi s-a bucurat în stilul propriu la fiecare dintre cele două goluri marcate de elevii lui Emil Ciulei.

Viitorul sună bine pentru Oltul

Ca şi în afaceri, Ionel Giuran – patronul firmei SC ONILSERV SRL – a ţinut să aibă realizări şi în fotbal, motiv pentru care nu a stat prea mult pe gânduri şi a creat o trupă imbatabilă, iar rezultatele obţinute până acum în acest sezon (11 victorii în 11 meciuri) au evidenţiat din plin acest lucru. În condiţiile în care angrenajul merge ca „uns”, nici meciurile cu Minerul Berbeşti şi CSM Drăgăşani nu se mai anunţă atât de periculoase precum au părut iniţial, dată fiind criza de formă prin care trec, de o perioadă, viitoarele adversare ale liderului Ligii a IV-a. „Fiecare meci se joacă pe teren. Nu suntem campioni, mai avem de jucat multe meciuri grele până la final. Berbeştiul şi Drăgăşaniul au echipe bune, dar cred că tot noi ne vom impune. La Drăgăşani, peste două etape, ne va fi mult mai uşor chiar şi decât pe «sinteticul» din Zăvoi, pentru că terenul de joc e mare, iar noi avem o echipă tehnică, formată din jucători care ştiu să controleze bine mingea pe un asemenea gazon”, a apreciat patronul Ionel Giuran.

Ion Ştefan pariază că

Damila o va învinge pe Oltul Ioneşti 2009

După ce a analizat meciul pe care lidera ierahiei la zi, Oltul Ioneşti 2009, l-a susţinut sâmbătă, în Zăvoi, în compania celor de la Cozia Călimăneşti, Ion Ştefan (nea Fane) susţine că fosta sa echipă are şanse reale să se impună în faţa celei mai galonate trupe a momentului. În ultima rundă a turului de campionat, Damila Măciuca (echipa sponsorizată de reputatul om de afaceri Dan Niţu) va primi vizita favoritei numărul 1 la câştigarea campionatului. „Cunosc foarte bine potenţialul foştilor mei jucători şi sunt convins că aceştia vor avea un cuvânt greu de spus în faţa celor de la Oltul Ioneşti 2009. Damila e o echipă care se mobilizează bine, iar fotbaliştii cooperează excelent. Nu este exclus ca aceştia să se impună în ultimul meci din acest an. De fapt, pariez pe victoria Damilei”, ne-a spus Ion Ştefan despre cel mai aşteptat meci al acestui tur de campionat.