Volei

Marius Mărgărit, dezamăgit de prestaţia elevelor sale

Sala „Capela” a găzduit pe 6 martie meciul dintre echipa CET Govora – CNMB şi Clubul Sportiv Argeş Volei Piteşti. Partida ce contează pentru Campionatul Naţional de volei feminin rezervat Diviziei A2 s-a terminat cu victoria formaţiei oaspete. Gruparea din Piteşti s-a impus în faţa fetelor pregătite de Nicoleta şi Marius Mărgărit cu scorul de 3-1. În primul set, vâlcencele au fost învinse la 15 puncte, iar în setul 2, după un joc foarte echilibrat, au pierdut cu 29-27. În setul al treilea, voleibalistele din Sala „Capela” au avut o evoluţie mai bună, învingându-şi adversarele la 19 puncte. Ultimul set a fost atât de disputat încât la sfârşitul meciului, tabela de marcaj arăta un scor pe care nu îl vedem prea des, de asemenea în favoarea echipei oaspete. De menţionat este că la un moment dat, spre finalul setului 3, vâlcencele conduceau cu 24-19. Din păcate însă, au fost egalate şi chiar învinse cu 31-29.
„Orice competiţie are un învingător şi un învins. Astăzi, noi am fost ce învinşi, dar sincer să fiu, parcă a fost o zi cu ghinion. După ce că aveam trei accidentate, la încălzire, Ioana Toma a făcut o entorsă. Aşa că din punct de vedere al sănătăţii am avut o echipă cam şchioapă. Am încercat să improvizăm cu un alt sextet şi cu jucătoarele accidentate, care nu au dat randamentul la care ne aşteptam. În final, am găsit o formaţie din aceste improvizaţii care să joace. Am fost aproape în setul 2, dar păcat că finalul nu ne-a aparţinut. Am pierdut cu 29-27, eu zic pe greşeli copilăreşti, iar în setul 3 am făcut un joc destul de bun. În ultimul set, am condus la 5 puncte şi nu am fost în stare să finalizăm. Am greşit preluare din serviciu ca la echipele de minivolei. Nu pot să remarc nicio jucătoare, ba chiar toate au jucat foarte slab, a fost un meci fără ambiţie şi fără dorinţă de victorie. Nu le-am văzut pe fete aşa din prima etapă de la Tg. Mureş, când am pierdut destul de urât. Este o diferenţă competiţională între noi şi sportivele din Piteşti, dar consider că astăzi se putea câştiga jucând. Nu cred că vreo jucătoare a trecut de nota 6, iar unele au fost chiar de corijenţă”, a declarat Marius Mărgărit.
În continuare, voleibalistele de la CET Govora – CNMB (loc 3) vor juca împotriva echipei din Tg. Mureş (loc 4) pentru definitivarea poziţiei în clasamentul general al Diviziei A2. De această dată, vâlcencele vor disputa pe teren propriu două dintre cele trei meciuri care urmează. (O.D.)