Baschet

”Lupii” din Ploieşti au fost mai buni

Sâmbătă, 28 octombrie, CS Vâlcea a disputat un nou meci în Liga Naţională de Baschet Masculin. Formaţia pregătită de Hristu Şapera a întâlnit CSM Petrolul Ploieşti. Seria victoriilor (două la rând) trupei de la poalele Capelei a fost întreruptă. ”Lupii galbeni” au fost mai puternici decât ”lupii negri”. Partida, una tensionată, a fost câştigată de formaţia vizitatoare. 78-84 s-a consemnat la final. Branch a adus cele mai multe puncte pentru gazde: 21. De la oaspeţi, cel mai prolific a fost Reginald Johnson Jr., cu 20 de puncte. Elevii lui Hristu Şapera, Anca Niţulescu şi Bobi Oltei au început meciul mai slab. Au pierdut categoric primul sfert (scor 14-22). Următoarele două au aparţinut Vâlcii (22-19 la pauza mare şi 19-17, în sfertul trei). ”Haita” vâlceană nu a mai avut resurse şi pentru ultima parte, pentru a întoarce soarta întâlnirii. 23-26 a fost scorul ultimului sfert. Pentru CS Vâlcea 1924 a fost al doilea meci disputat în Sala Traian. A atras din nou un număr semnificativ de iubitori ai sportului cu mingea la coş. În etapa viitoare, trupa de la poalele Capelei merge la Focşani. Are şansa să echilibreze iar situaţia în clasament. Întâlneşte penultima clasată din serie.