Ionuţ Marian, integralist la Metaloglobus Bucureşti, în victoria repurtată în faţa trupei lui Cătălin Rufă

Vâlceanul Ionuţ Marian a fost integralist la Metaloglobus Bucureşti, în runda care a avut loc week-end-ul trecut, în Liga a II-a. Formaţia din Capitală s-a impus la limită, cu scorul de 2-1 (după 2-0, la pauză) în meciul de pe teren propriu cu Sportul Snagov (fostă Damila Măciuca / fostă Metalul Reşiţa), care e finanţată de Cătălin Rufă (fostul patron al CSM-ului din Zăvoi). Ionuţ Marian a ajuns astfel la cea de-a şaptea prezenţă în 13 runde. El a fost integralist în patru dintre meciurile din sezonul actual al Ligii a II-a, în alte două a început ca rezervă şi a intrat pe teren după pauză, iar într-unul a fost titular, dar a fost schimbat în repriza secundă. În total, tânărul fotbalist originar din Perişani a evoluat 450 de minute pentru formaţia din Capitală.
În urma victoriei cu Sportul Snagov, Metaloglobus Bucureşti a adunat 15 puncte în cont şi ocupă acum locul 15, primul deasupra liniei retrogradării, la fel ca şi Dacia Unirea Brăila şi Pandurii Tg. Jiu, care sunt superioare însă la golaveraj. Pe poziţia a 16-a, se află în continuare UTA Arad, cu 14 puncte.
În următoarea rundă din Liga a II-a, Ionuţ Marian îi va înfrunta pe foştii colegi de la CSM Rm. Vâlcea, Mihai Deaconescu şi Samson Nwabueze, precum şi pe antrenorul Erik Lincar, în duelul cu Academica Clinceni. Partida va avea loc sâmbătă, 28 octombrie, de la ora 11.00, pe terenul trupei antrenate de Bogdan Argeş Vintilă, din cartierul Pantelimon. În prealabil, miercuri, 25 octombrie, de la ora 14.30, cei de la Metaloglobus vor evolua în şaisprezecimile Cupei României, tot în propriul fief, împotriva grupării de Liga I, Gaz Metan Mediaş. (N.C.)