Denis Dumitraşcu l-a învins pe Samson Nwabueze, în partida Academica Clinceni – Chindia Târgovişte (0-2)

Chindia Târgovişte s-a impus cu scorul de 2-0 în meciul pe care l-a disputat week-end-ul trecut, în deplasare, pe terenul formaţiei Academica Clinceni. În acest meci, s-au înfruntat doi dintre fotbaliştii care au evoluat până în urmă cu un sezon în Zăvoi, pentru CSM Rm. Vâlcea. Este vorba de tânărul fundaş Denis Dumitraşcu (în vârstă de doar 22 de ani), de la Chindia, şi de Samson Nwabueze (Academica), ambii fiind integralişti în echipele lor. Mihai Deaconescu (fiul tehnicianului Marian Deaconescu, de la Damila Măciuca) nu a fost utilizat însă niciun minut de antrenorul Erik Lincar, în formaţia ilfoveană. Cele două echipe se vor întâlni din nou miercuri, 25 octombrie, de la ora 14.30, în şaisprezecimile Cupei României, tot pe terenul celor de la Academica Clinceni.

Tânărul fundaş în vârstă de 22 de ani, la cel de-al şaptelea meci ca integralist

Aşa cum se cunoaşte, Denis Dumitraşcu este unul dintre oamenii de bază ai echipei dâmboviţene, el fiind folosit în toate cele 13 partide din acest sezon de antrenorul Nicu Croitoru. În 7 dintre acestea, a fost integralist, în alte patru etape, a început ca titular, fiind schimbat pe parcursul jocului, iar în două confruntări a fost rezervă, dar a intrat totuşi pe teren în ultimele minute de joc. Fotbalistul vâlcean născut pe 27 aprilie 1995 a bifat astfel 905 minute pentru Chindia. De partea cealaltă, Samson Nwabueze a fost folosit în 12 partide. În şapte dintre acestea, el a evoluat de asemenea integral, în trei a început ca titular, fiind înlocuit în repriza secundă, iar în alte două a intrat pe teren după pauză. În total, fotbalistul de culoare a adunat 839 de minute. Altfel, Mihai Deaconescu a bifat până acum doar şapte meciuri pentru trupa de lângă Capitală, în toate fiind integralist, deci a jucat 630 de minute.
În urma victoriei de la Academica Clinceni, formaţia dâmboviţeană şi-a consolidat astfel locul al treilea în topul Ligii a II-a. După 13 etape, Chindia Târgovişte a acumulat 27 de puncte, pe poziţiile 4-6 situându-se ASA Tg. Mureş, CS Mioveni şi Academica Clinceni, toate având câte 22 de puncte în cont. În următoarea rundă, Denis Dumitraşcu şi colegii săi vor juca pe teren propriu, duminică, 29 octombrie, de la ora 15.00, în compania celor de la CS Mioveni. În schimb, Academica Clinceni va înfrunta Metaloglobus Bucureşti, în deplasare, sâmbătă, 28 octombrie, de la ora 11.00. (N.C.)