Final de drum pentru Oltchim

* campioana României a ratat accederea în finala Ligii Campionilor după ce a pierdut la opt goluri diferenţă manşa retur, cu formaţia ungară ETO Audi Gyor

Înaintea returului semifinalei Ligii Campionilor, cu Gyor, antrenorul formaţiei vâlcene, Radu Voina, a atenţionat că Oltchim nu este în nici un caz favorită la calificare, chiar dacă a câştigat partida tur, din Sala Traian. Sâmbătă, la Veszprem, s-a dovedit că a avut dreptate să gândească astfel. Avantajul de patru goluri pe care l-a avut în faţa campioanei Ungariei a fost prea mic pentru gruparea chimistă, a cărei misiune de a elimina maşina de handbal ungară s-a dovedit una imposibilă. Oltchim a rămas cu performanţa accederii în primele patru echipe ale Europei. N-a reuşit să depăşească Gyor, aşa cum s-a întâmplat în 2010, pentru a juca din nou cu trofeul pe masă. Campioana României a ajuns la final de drum în Champions League, ratând îndeplinirea obiectivului din acest sezon.

Avantajul de patru goluri de la Vâlcea, mult prea mic pentru un adversar atât de mare

„Suntem atât de aproape şi totuşi atât de departe”, conştientizau jucătoarele române cu puţin timp înainte de începerea jocului din Ungaria. „Presiunea e mai mare pentru noi. Ele nu au nimic de pierdut” sau „Nici zece goluri nu ne asigurau calificarea. Oltchim nu are nici un avantaj. Patru goluri sunt prea puţine”, au mai spus chimistele cu puţin timp înainte de duelul cu Gyor. Şi câtă dreptate au avut! Cele patru goluri diferenţă din partida tur n-au avut nicio însemnătate pentru Gorbicz şi compania, care au părut capabile să anuleze orice avantaj al româncelor. Nu s-a întâmplat acest lucru din start. Oltchim s-a păstrat aproape de adversara sa în primele minute. Meiroşu a deschis scorul, apoi Managarova a scos 7 metri. Tracul a făcut ca Băbeanu să rateze transformarea loviturii de penalitate şi desprinderea pe tabelă. Gazdele au întors rapid rezultatul. Gorbicz, cu o execuţie de excepţie, printre picioarele lui Tolnai, a dus Gyor-ul la un avantaj de două goluri: 4-2 (minutul 7). În următoarele cinci minute chimistele au revenit pe tabelă: scor 6-6. N-a fost decât un foc de paie. Oltchim a cedat din nou iniţiativa. Maghiarele au anulat diferenţa din tur în minutul 18, când Loke a punctat pentru 11-7. Chimistele au avut şansa de a reveni în joc, dar nu au reuşit să profite de superioritatea numerică. Noi am marcat un gol, ele două şi astfel şi-au păstrat avantajul, iar apoi au forţat pentru a se distanţa. Având-o în faţă pe cea mai bună portăriţă a lumii, Haraldsen, Manea şi compania au găsit tot mai greu drumul spre gol, în apărare lucrurile nu au mers aşa cum s-ar fi dorit, au apărut şi unele decizii ale arbitrilor care au tras frâna de mână pentru chimiste şi astfel s-a ajuns pe final de primă repriză la un dezavantaj de şapte goluri: 19-12.

Istoria din meciul tur nu s-a mai repetat

În repriza secundă, Voina a apelat şi la „rezerve”. A fost aruncată în luptă şi Dinu, în speranţa că ea va intra pe teren şi cu norocul şi soarta partidei se va schimba, precum în meciul tur. Luminiţa de la capătul tunelului nu s-a mai văzut pentru chimiste, deşi gazdele au avut unele momente de slăbiciune, în care ne-au dat încredere că putem reveni în joc. Meciul începuse să semene, la un moment dat, cu acea perioadă de excepţie a Oltchim-ului, din repriza a doua a partidei de la Vâlcea. Dinu a salvat câteva mingi, a reuşit un contraatac pentru Nechita, însă toate speranţele oaspetelor s-au dovedit a fi doar nişte iluzii. În minutul 48, gazdele aveau doar cinci goluri avans: 23-18, însă timpul a curs în continuare în favoarea lor. Chimistelor li s-a opus şi bară, tribunele le-au fost ostile, arbitrii n-au dat semne că-şi îndreaptă prestaţia şi astfel totul s-a năruit pentru Oltchim. Gyor a marcat la fel ca la Vâlcea, de 31 de ori, însă diferenţa a fost făcută de lipsa de eficacitate a grupării pregătită de Voina, în comparaţie cu acel meci. Campioana României s-a oprit la 23 de goluri marcate, mult prea puţine pentru a putea juca finala Champions League. Nechita a închis tabela la 31-23, scor la care Gyor a devenit finalistă, iar pentru Oltchim s-a consemnat finalul de drum.
Pentru Oltchim au marcat: Manea (3), Nechita (3), Managarova (3), Meiroşu (3), Băbeanu (3), Vetkova (2), Ozel (2), Vizitiu (2), Brădeanu (1), Ardean (1).
Gyor a marcat prin jucătoarele: Gorbicz (12), Loke (6), Lekic (5), Amorim (5), Radicevici (2), Kovacsics (1).