AtletismAlte sporturi

Doi atleți vâlceni, pe podium, la Naționale, la deschiderea sezonului indoor!

La finele săptămânii trecute, s-a dat startul campionatelor naționale de atletism. La București s-a desfășurat prima etapă a competiției indoor dedicată seniorilor, precum și categoriilor tineret (U23) și juniori I (U20). Au fost prezenți la concurs aproape 300 de sportivi. Printre evidențiați s-au aflat și doi vâlceni. Gabriel Voicu (legitimat acum la CSM București) a terminat primul cursa de 800 metri, cu o performanță de 1:50.44. Câștigarea întrecerii la seniori îi dă încredere, la început de an.
Și pentru tânăra Ștefania Uță deschiderea sezonului de sală a fost de bun augur. Eleva Alinei Enescu a concurat în cursa de 60 metri, unde a realizat un record personal. În preliminarii a înregistrat un timp de 7.77, iar în finală, 7.79. Sportiva legitimată la CS Vâlcea 1924 s-a clasat pe cea de-a treia treaptă a podiumului la senioare, deși are doar 15 ani. Pe primul loc în cursă, la prima etapă a Naționalelor Indoor, s-a clasat o atletă din Cipru. Pentru Ștefania, proba de 60 de metri nu este cea forte. La 400 de metri garduri a impresionat, doborând record după record.