CS Mădulari a trăit periculos cu Malaia. Doi jucători emblematici în judeţ au debutat la echipa primarului Dimulescu

Sâmbătă, 2 octombrie, CS Mădulari a disputat un nou meci pe teren propriu, în Liga a IV-a. A avut-o, ca adversară, pe Foresta Malaia. Gazdele au încercat să încline balanţa din start, să înscrie şi să-şi facă meciul uşor. Două momente de inspiraţie, înregistrate la mijlocul primele reprize, au făcut diferenţa. După o bară a lui Tînjală (minutul 19), urmată de o nouă şansă de a perfora poarta adversă, în minutul 24 mingea a ajuns, până la urmă, în plasa porţii apărată de Cristian Lazăr. Goal-keeperul de la Mădulari, Laurenţiu Giumelea, a degajat bine, apărătorul oaspeţilor, Turtoi, nu a reuşit să respingă, Răzvan Vlad a profitat şi şi-a adus echipa în avantaj: 1-0. Un minut mai târziu, Leo Săraru, marcatorul de serviciu, a dublat diferenţa: 2-0. Se spune că 2-0 e un scor periculos. Într-adevăr, Mădulari a trăit periculos până la final, dar a reuşit să rămână la timonă. Cu 10 minute înainte de pauză, Cătălin Codiţă a readus speranţa în tabăra Forestei. 2-1 a fost, însă, şi scorul final. În partea secundă, Crangă şi Pană au ameninţat poarta lui Giumelea, iar de la Mădulari cea mai mare ocazie a fost ratată de Toni Buniţă, în prelungiri, care a trimis balonul defectuos, peste poartă, dintr-o postură mai mult decât favorabilă. Cu emoţii, dar meritat, per ansamblu, gruparea antrenată de Marian Nicolae şi-a trecut în cont cel de-al treilea succes. Alte două echipe mai au maxim de puncte după trei etape: Cozia şi Chimia.

De precizat ar mai fi că, în acest meci, Foresta Malaia nu s-a putut baza pe atacantul Daniel Vangu şi nici pe alţi doi jucători importanţi. Şi la Mădulari au fost absenţe, dar deja obişnuite. Pentru a le acoperi, oficialii clubului au mai făcut câteva transferuri cu rezonanţă înaintea duelului cu Malaia. Neculai Grecea (”Bănel”, jucător care în etapa trecută a îmbrăcat tricoul echipei Olteţul Alunu în Liga a IV-a) şi Mădălin Bărzăgeanu (fiul primarului din Mihăeşti, legitimat, ultima dată, la Sparta) au semnat cu Mădulari şi chiar au debutat pentru formaţia primarului Daniel Dimulescu.