Campioanele, doar locul 3 la Szabella Cup

* handbalistele pregătite de Radu Voina au câştigat două meciuri la turneul din Ungaria, dar au cedat în derby-ul cu Gyor
* campioana Ungariei a câştigat turneul de la Siofok, după ce s-a impus şi în finală, în faţa finalistei Ligii Campionilor, Itxako

În zilele de 13 şi 14 august, campioana României, Oltchim Rm. Vâlcea, a participat la cel mai puternic turneu de pregătire de dinaintea reluării meciurilor oficiale. După ce au demonstrat, la Cupa Federaţiei, că nu au rival în handbalul românesc, sportivele pregătite de Radu Voina s-au deplasat în Ungaria, acolo unde au luat parte la Szabella Cup, o întrecere amicală ce a reunit la start o parte dintre cele mai bune echipe din Europa. Finalista Ligii Campionilor, Itxako şi Gyor, echipă cotată cu cele mai mari şanse de a câştiga competiţia europeană supremă în acest an şi-au făcut încălzirea, printre alte formaţii, pentru meciurile oficiale la întrecerea organizată de Siofok. Din păcate, campioanei României i-au fost frânte aripile în turneul din Ungaria. Manea şi compania nu au reuşit să învingă Gyor-ul, echipa care li se va opune, la un moment dat, şi în lupta pentru cucerirea Ligii Campionilor. Chimistele au pierdut în faţa campioanei Ungariei cu scorul de 40-38. Ziua a doua a turneului a fost ceva mai agreabilă pentru românce, care au reuşit să obţină două victorii. Prima, în faţa austriecelor de la Hypo Bank, pe care le-au învins cu scorul de 41-34, iar cea de-a doua, care a contat pentru locul 3 la Szabella Cup, au înregistrat-o în faţa gazdelor de la Siofok KC (32-25). Competiţia a fost câştigată de ETO Gyor, care s-a impus în finala cu Itxako, cu scorul de 29-26.