Ei – cu golurile, noi – cu prezenţa!

* fotbaliştii din Zăvoi au pierdut categoric ultimul meci amical pe care l-au disputat înaintea startului returului

CSM Rm. Vâlcea n-a făcut decât act de prezenţă la Constanţa, în compania echipei locale Viitorul, în ultimul meci amical pe care trupa din Zăvoi şi l-a programat înaintea startului noului campionat. Vinerea trecută, fotbaliştii antrenaţi de Laurenţiu Tudor şi Sorin Bucuroaia nu au dorit să le strice bucuria elevilor lui Cătălin Anghel, care s-au impus fără drept de apel, cu scorul de 3-0.

Constănţenii au înscris de două ori în prima repriză

Dobrogenii au pus stăpânire pe joc încă din primele minute ale meciului şi şi-au creat numeroase ocazii de gol. Viitorul Constanţa a deschis „balul” în minutul 20, atunci când veteranul Vasilică Cristocea l-a învins pe tânărul portar vâlcean Radu Chiriţă cu un şut frumos expediat de la marginea careului de 16 metri. Gazdele s-au desprins la două goluri în minutul 23, atunci când Albu a fost servit ideal de Lazăr şi l-a păcălit, din nou, pe Chiriţă. „Municipalii” din Zăvoi au ieşit la rampă abia spre finalul reprizei, atunci când căpitanul Marius Mitu (care a fost cel mai în formă jucător al CSM-ului la Constanţa) a încercat vigilenţa portarului Costea mai întâi cu un trasor dintr-o lovitură liberă, iar apoi cu un şut direct pe poartă dintr-un corner.

Căpitanul Marius Mitu a ratat un penalti în minutul 75

Repriza secundă a fost mult mai echilibrată, dar nu pentru că vâlcenii ar fi trecut la cârma meciului, ci pentru că dobrogenii au redus turaţia motoarelor. Totuşi, gazdele au înscris şi al treilea gol, în minutul 64, prin Alexandru Lazăr, care a transformat fără emoţii un penalti acordat după un fault al lui Kalai asupra lui Hertu. Ulterior, în minutul 75, a fost rândul CSM-ului să beneficieze de o lovitură de la 11 metri, după ce Negruţ a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă de Vajou, dar căpitanul Marius Mitu nu a reuşit să-l învingă nici de această dată pe bravul portar Costea. Cu puţin timp înainte de această fază, tot Costea a respins printr-o paradă senzaţională un şut sub transversală al aceluiaşi Mitu.
Au evoluat pentru CSM Rm. Vâlcea: Radu Chiriţă – Tomozei (Eremia ’46), Ad. Dandea (Plecanciuc ’56), Kalai (Ionuţ Popescu ’72), Ionuţ Bucuroaia (Ionescu ’67) – Marius Mitu (Dalu ’83), George Roşca (Fl. Pîrvu ’24) – Constantin Vasile, Gigel Ene (Negruţ ’67), Pribac – Vlăduţi (C. Stoica ’51).

Gheorghe Hagi şi-a urmărit fotbaliştii din tribuna oficială

Înaintea partidei amicale dintre Viitorul Constanţa şi CSM Rm. Vâlcea a avut loc şi prezentarea lotului cu care formaţia dobrogeană va aborda sezonul 2011-2012 al Ligii a II-a. De la acest eveniment nu putea lipsi Gheorghe Hagi, omul care a stat în spatele constituirii clubului Viitorul Constanţa, în anul 2009, echipă pentru care evoluează multe dintre tinerele talente pe care „regele” le creşte la propria Academie de Fotbal. Hagi a urmărit meciul de vinerea trecută din tribuna oficială a stadionului din Constanţa.