Liga NationalaHandbal

Atmosferă incendiară în Polivalentă! Vâlcea a pierdut primul meci în Liga Florilor

Miercuri, 18 octombrie, a fost zi de sărbătoare pentru iubitorii handbalului de la poalele Capelei. Etapa cu numărul 7 din Liga Florilor a programat derby-ul dintre SCM Rm. Vâlcea și Rapid. Gazdele nu pierduseră niciun meci în șase etape. Oaspetele au avut sincope. Se anunța spectacol. A fost, pe teren, dar mai ales în tribună, oferit de fanii vâlceni, dar și de cele două galerii. Rapid a venit însoțită de Peluza Nord. La Vâlcea, Brigada Noastră a fost la înălțime. A pregătit o coregrafie de excepție, pentru a celebra ”25 de ani de pasiune, sacrificii și devotament”. Utrașii celor două galerii s-au ”războit” în timpul partidei, sportiv, dar s-au și unificat, la un moment dat, în scandări, fiind de acord cu mesajul ”Libertate pentru suporteri”.

A mai fost un banner, referitor la incidentele de la meciul trecut: ”Lege nouă în Cisnădie, Gaze pentru bucurie”.

Au fost și câteva vești mai puțin bune înainte de meci. Prima, PRO Arena, care anunțase că va transmite live meciul la TV, nu a mai făcut-o, stârnind furia iubitorilor de handbal care așteptau spectacolul din arenă ca pe pâinea caldă. Cei care au auzit mesajul și aveau de gând să stea cu telecomanda în mână s-au grăbit să mai găsească un bilet. Sala a fost plină, s-a jucat cu casa închisă. Un alt moment neplăcut a fost în tribună. Unui spectator i s-a făcut rău, iar startul partidei a fost puțin întârziat pentru ca acesta să beneficieze de îngrijiri medicale.

Pe teren, primele minute au fost cum și-au dorit suporterii! Gogîrlă a marcat primul gol al întâlnirii. I-a dat încredere. Avea să devină cea mai prolifică jucătoare a partidei. Vâlceanca Sorina Grozav (Mariana Tîrcă a adus-o pe lume în urmă cu 24 de ani, la poalele Capelei) a egalat. Hagman a marcat apoi pentru 2-1, a ratat Grozav, dar Ljepoja a fost eliminată. În minutul 6, Grozav a marcat din 7 metri pentru 2-2. SCM a arătat determinare, a demonstrat că deține controlul. Un trasor la vinclu al Aliciei a dus scorul la 7-4, în minutul 13. ”Municipalele” au continuat să lupte ca niște leoaice. Gogîrlă era, la un moment dat, cu trei jucătoare pe ea. A reușit să rămână pe picioare și să-i paseze decisiv Danielei De Jong. Daciana Hosu a avut câteva intervenții bune, a dat încredere dintre buturi. Părea să fie seara tinerelor. Rebeca Necula a fost, de asemenea, la înălțime. În minutul 23, Wollik a readus Vâlcea la trei goluri în față (scor 12-9). De două minute a avut nevoie Rapid pentru a restabili echilibrul. Kanor a marcat pentru 12-12. În minutul 27, pentru prima dată în derby, vicecampioana a preluat conducerea. Buceschi, pe contraatac, a punctat pentru 13-14. Wollik a egalat, apoi arbitrii au intrat în vizorul suporterilor Vâlcii, după ce au acordat 7 metri pentru Rapid și eliminarea la Băcăoanu. Finalul reprizei a fost la fel de electrizant. Gogîrlă a marcat pentru 17-16, dar Korsos, din extremă, a egalat în ultima secundă (17-17, la pauză).

Repriza secundă a început cu cartonașe galbene pentru ambele bănci, pentru întârzierea reluării jocului. Pe teren, SCM a pierdut din elan. Părea că a avut benzină doar pentru 30 de minute. Ciucă a apărat câteva mingi bune (printre care și o aruncare de la 7 metri, la Hagman) și le-a demoralizat în plus pe roș-albastre. Vâlcea a pierdut contactul cu adversara. Tabela indica un neverosimil 18-24 în minutul 40. Se juca într-o direcție. Și cu un sfert de oră înainte de final diferența era aceeași, de șase goluri: scor 21-27. A urmat o perioadă bună pentru Vâlcea, care a reaprins încrederea, pe bancă, în teren și în tribună. Gogîrlă a marcat pentru 26-28. La 26-29, pe atacul Vâlcii, s-a dat un fault în atac, dar și 2 minute de eliminare, decizii care au stârnit furia tuturor. Inclusiv primarul Râmnicului s-a ridicat în picioare. Întreaga sală s-a revoltat, principalul vizat fiind chiar vâlceanul Mihai Pîrvu, care a oficiat jocul alături de Mihai Potîrniche, din Buzău (Pîrvu este stabilit în București). S-a făcut 26-30, în minutul 50. Elevele lui Bent Dahl au continuat să lupte. Polman a ținut Rapidul la timonă. În minutul 54, diferența se redusese la un gol. Hagman, din 7 metri, a marcat pentru 30-31. Roch a încercat să schimbe soarta întâlnirii. A apărat câteva mingi. În minutul 56, Kanor a primit cartonașul roșu, după o piedică la Hagman, care a fost aproape de o accidentare gravă. Gogîrlă, din 7 metri, a readus Vâlcea la un gol în spate (31-32).

Grozav a înscris iar pentru 31-33, apoi oaspetele au rupt jocul. Le-au scos din ritm pe ”municipale” după două întreruperi lungi, cauzate de accidentări. Kassoma a fost scoasă pe brațe. Imediat, în minutul 59, după ce Gogîrlă a marcat pentru 32-33, Grozav a acuzat o accidentare, meciul fiind iar întrerupt. Suporterii Vâlcii au sperat până în ultimul moment măcar la un egal. Gogîrlă nu a mai reușit și la ultima fază să valorifice. Confruntarea de foc din Polivalentă s-a terminat la scorul de 32-33. SCM a suferit, așadar, prima înfrângere din Liga Florilor. CSM București e iar în fruntea ierarhiei, deși are un meci mai puțin decât Vâlcea.

Pentru SCM au marcat: Gogîrlă (9), Necula (6), Hagman (6), Wollik (5), De Jong (4), Ljepoja (1), Băcoanu (1). În lipsa altor soluții, cu alte două jucătoare accidentate față de cele care se știau, raportul a fost completat cu jucătoare care evoluează și la tineret. Dintre tinere au prins banca: Popovici, Avădanei, Mușat, alături de Trușcă, Grigorie și Neagu.

Pentru Rapid au înscris: Grozav (8), Korsos (7), Janjusevic (5), Polman (4), Kanor (3), Hernandez (2), Buceschi (2), Badea (1), Lopez (1).

În runda a VIII-a, SCM va juca în deplasare, cu Minaur Baia Mare. Meciul va avea loc sâmbătă, 28 octombrie, de la ora 17.30.