Victorie!… DEGEABA

Oltchim Rm. Vâlcea – FC Nurnberg 39-27
• deşi le-au învins pe nemţoaice, elevele lui Gheorghe Tadici nu mai au decât şanse teoretice a se califica în semifinalele Ligii Campionilor

Handbalistele de la Oltchim Rm. Vâlcea nu au avut nici o problemă în faţa echipei FC Nurnberg. Elevele antrenorilor Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa s-au instalat la cârma jocului încă din primele minute ale partidei desfăşurate vinerea trecută în Sala Traian şi nu le-au mai lăsat nici o speranţă adversarelor. Egalul din Germania a arătat o sete de revanşă imensă în rândul echipei vâlcene, precum şi-n ceea ce-l priveşte pe tehnicianul Gheorghe Tadici care şi-a impulsionat mereu jucătoarele pentru ca acestea să evolueze la randament maxim. S-a întâmplat astfel în prima repriză, însă nu şi după pauză, când oboseala a început să-şi spună încet-încet cuvântul, iar nemţoaicele au reuşit să reducă din handicap.

Trupa lui Muller a contat doar un sfert din meci

Tadici a început meciul cu Narcisa Lecuşanu titulară în locul Adinei Meiroşu (care nu traversează deloc o perioadă fastă din carieră), iar acest lucru s-a simţit imediat. Parcă din dorinţa de a demonstra că statutul de rezervă a fost unul puţin cam nedrept, Lecuşanu a fost jucătoarea care-a dat culoare atacului echipei vâlcene. Goluri, aruncări de la 7 metri executate cu o precizie de metronom, pase decisive, o apărare agresivă, iată câteva dintre realizările jucătoarei venite acum doi ani de la o finalistă a Ligii Campionilor, echipa daneză Aalborg. A secondat-o îndeaproape portarul Luminiţa Dinu, care aproape a închis poarta în prima repriză, precum şi Adriana Nechita, care-a arătat că ştie să şi marcheze ca la carte, cum nu s-a întâmplat din păcate la Gyor sau la Togliatti.
Oltchim-ul a început în trombă, a condus cu 5-1 încă din minutul 5, iar apoi s-a distanţat treptat pe tabela de marcaj. A fost 23-9 la pauză, un scor care-i provoca fiori antrenorului german de origine română Herbert Muller, deloc obişnuit cu umilinţa la un asemenea nivel. Diferenţa avea să crească şi mai mult după pauză, iar scorul a devenit 30-11 în minutul 40, apoi 35-16 în minutul 46. De aici a început însă reculul, vâlcencele înscriind în ultimele 14 minute de joc doar 4 goluri, spre deosebire de cele 11 reuşite ale nemţoaicelor. Obosite şi cu gândul la meciul dintre Gyor şi Lada, handbalistele vâlcene au scăzut turaţia, iar Tadici a rulat tot lotul de jucătoare avute la dispoziţie. În plus, Oltchim nu a mai jucat doar la rezultat, ci şi pentru public, Beşe şi compania încercând câteva faze de spectacol, dar foarte puţine şi-au atins ţinta. Până la urmă, meciul s-a încheiat cu scorul de 39-27, parcă mult prea mic pentru a reliefa îndeajuns diferenţă netă de valoare dintre cele două echipe.
Golurile echipei Oltchim au fost marcate de Narcisa Lecuşanu (8), Adriana Nechita (7), Ionela Stanca (7), Ramona Maier (5), Valeria Beşe (4), Steluţa Luca (4), Adriana Ţăcălie (2), Iulia Puşcaşu (1) şi Clara Vădineanu (1).

Tadici a refuzat dialogul cu presa

La finele meciului cu FC Nurnberg, antrenorul Gheorghe Tadici nu a oferit nici o declaraţie presei. Tehnicianul Oltchim-ului a părăsit Sala Traian în grabă, lăsându-i cu buza umflată pe cei care-au dorit să-l chestioneze vizavi de jocul echipei sale. Scandalul din săptămâna care-a precedat partida cu echipa germană pare a fi motivul care l-a determinat pe Tadici să reacţioneze astfel.

Cadou de 8 martie

Cam aşa a părut succesul obţinut de Oltchim în faţa echipei FC Nurnberg. Un cadou pe care jucătoarele şi l-au făcut personal, dar care avea să nu mai aibă nici un efect. Lada Togliatti a spulberat pe 9 martie visele vâlcencelor de a urca în semifinale, învingând în Ungaria, rezultat care dă echipei lui Aleksey Gumyanov prima şansă de a se califica în faza următoare a competiţiei.

Două zile libere pentru handbaliste

Imediat după meciul cu FC Nurnberg de vineri, handbalistele Oltchim-ului au primit două zile libere. Fiecare jucătoare a putut să aştepte în linişte meciul ETO Gyor – Lada Togliatti, decisiv pentru calificarea în semifinalele Liga Campionilor. Vâlcencele şi-au reînceput antrenamentele de luni, 10 martie, în vederea partidei revanşă cu ETO Gyor, care nu mai contează decât pentru palmares.

Tadici l-a evitat pe Muller

Antrenorul Gheorghe Tadici nu a uitat rivalitatea pe care-o duce atât pe teren, cât şi-n declaraţii cu omologul său de la FC Nurnberg, Herbert Muller. La finalul duelului direct din Sala Traian, antrenorul Oltchim-ului l-a evitat iarăşi pe tehnicianul originar din Timişoara. Tadici a dat mâna cu fratele lui Muller, cu preparatorul fizic, dar nu şi cu principalul de la FC Nurnberg, care s-a uitat lung după tehnicianul Oltchim-ului.

Lecuşanu, la superlativ

Narcisa Lecuşanu s-a numărat vinerea trecută printre cele mai bune jucătoare ale echipei Oltchim în meciul cu FC Nurnberg. Aflată pe picior de plecare de la Vâlcea, după ce a refuzat deocamdată să-şi prelungească înţelegerea cu gruparea condusă de Ioan Gavrilescu, Lecuşanu s-a aflat duminică în tribună la derbiul Diviziei A de handbal masculin, dintre Steaua Bucureşti şi HCM Constanţa, acolo unde a ţinut pumnii strânşi echipei la care evoluează iubitul ei, Bogdan Voina, indisponibil pentru acel joc.

Luminiţa Dinu s-a împăcat cu Tadici

După divergenţele apărute între Gheorghe Tadici şi portarul Luminiţa Dinu săptămâna trecută, lucrurile au revenit la normal. Folosită mai mult între buturi, Dinu a arătat cu adevărat ce poate, iar la final i-a strâns mâna antrenorului în semn de pace. În plus, şi alte jucătoare aflate în „colimator”, precum sunt Narcisa Lecuşanu, Ionela Stanca sau Adriana Nechita au izbutit de asemenea să aibă evoluţii foarte bune.

Rugăciuni la Mănăstirea Dintr-un Lemn

Înaintea meciului cu nemţoaicele, handbalistele de la Oltchim au făcut o vizită rapidă la Mânăstirea Dintr-un Lemn, acolo unde s-au rugat pentru calificarea în semifinalele Ligii Campionilor. La Gyor însă, şi-a băgat coada cel rău, iar vâlcencele sunt acum ca şi eliminate din cursa pentru marele trofeu.

Auto-blat!
Audi ETO Gyor – Lada Togliatti 33-34

• Audi (ETO Gyor) şi Lada (Togliatti) s-au „înţeles” şi-au lăsat Oltchim-ul de „căruţă”

Oltchim Rm. Vâlcea avea mare nevoie de ajutorul formaţiei ETO Gyor pentru a-şi păstra intacte şansele de a urca în semifinalele Ligii Campionilor. Pentru ca visul vâlcenilor să prindă contur, era nevoie ca elevele lui Csaba Konkoly să depăşească Lada Togliatti şi-n returul din Ungaria, aşa cum o făcuse în primul meci din Rusia. Din păcate, aşa cum era de aşteptat, Oltchim a mizat degeaba pe un rezultat bun al maghiarelor în duelul cu Lada Togliatti. Deşi oficialii clubului vâlcean au crezut până la capăt în succesul echipei maghiare, la Gyor lucrurile au stat cu totul altfel. Lada a controlat ostilităţile, beneficiind din plin de absenţa titularelor Katalin Palinger şi Zsuzsana Tomori, dar şi de apatia în joc a Anitei Gorbicz sau a Simonei Spiridon. „Nu cred în blaturi la acest nivel, Gyor va câştiga sigur în faţa Ladei, iar noi putem să batem apoi echipa maghiară în meciul direct şi să ne calificăm în semifinale”, declara Ioan Gavrilescu, preşedintele clubului vâlcean, după meciul cu FC Nurnberg din Sala Traian. În Ungaria, socoteala vâlcenilor nu s-a potrivit deloc cu cea de pe teren. Deşi a părut că echipa maghiară s-a zbătut pentru victorie, iar antrenorul Csaba Konkoly a mimat celebrele sale sprinturi prin faţa băncii de rezerve după fiecare gol înscris de elevele sale, rezultatul a fost cel aşteptat. Victorie Lada, la un gol diferenţă, sinonimă cu calificarea în semifinale.
Nu mai puţin decât 31 de partide oficiale câştigase ETO Gyor până la meciul cu Lada Togliatti, dar unguroaicele au lăsat deoparte bilanţul acesta fericit şi-au capotat suspect pe teren propriu în duelul cu echipa lui Gumyanov, decisiv pentru stabilirea locului 2 în grupă. Singura care-a încercat să se bată cu Lada a fost ex-vâlceanca Aurelia Brădeanu, marcatoare a 12 goluri. Însă şi fosta jucătoare a Oltchim-ului a păcătuit în final, când a ratat o aruncare de la 7 metri, după ce transformase alte trei până atunci.

Brădeanu şi atât!

Aurelia Brădeanu a fost indiscutabil cea mai bună jucătoare de pe teren în meciul de la Gyor. Din păcate, nici măcar golurile înscrise de româncă n-au putut califica Oltchim-ul în semifinalele Ligii Campionilor. Brădeanu a dorit şi s-a străduit foarte mult să-şi ajute fosta echipă şi colegele de naţională să se califice în semifinalele Ligii Campionilor. Ex-vâlceanca a avut o ocazie foarte importantă de egalare, în minutul 57, atunci când nu a reuşit s-o învingă pe Sidorova dintr-o aruncare de la 7 metri. Ulterior, în minutul 58, Anita Gorbicz avea să rateze la rândul ei de la 7 metri, iar scorul a rămas acelaşi până la final: 33-34! De altfel, cele trei aruncări de la 7 metri irosite de handbalistele de la Gyor (dintre care două în ultimele 3 minute de joc, la scorul de 33-34) au pecetluit soarta partidei. Spre comparaţie, la meciul tur din Rusia, Gorbicz şi compania au avut un procentaj al reuşitelor de 100 la sută (6 din 6) la acest capitol.
„Îmi pare rău, nu a fost să fie! Eu am făcut tot ceea ce a depins de mine. Din păcate, s-au resimţit absenţele lui Palinger şi Tomori. Pe final, oboseala acumulată în acest sezon s-a resimţit, nu ne-am mai apărat cum trebuie. A fost un meci foarte greu. Am făcut foarte multe greşeli şi din păcate am pierdut. La cum s-a terminat jocul, toată lumea spune că am dat meciul. Dar nu este aşa, ne-am dorit foarte mult să câştigăm. Toţi se minunează de ce s-a întâmplat, este primul eşec din acest sezon. Acum este însă interpretabil. Îmi pare rău pentru Oltchim, dar nu noi am jucat în locul lor, nu noi suntem vinovate că nu a bătut la Nurnberg. Încă de la tragerea la soţi am spus că îmi doresc ca Gyor şi Vâlcea să meargă în semifinale. Este ghinionul Oltchim-ului că a pierdut la Nurnberg”, a declarat Aurelia Brădeanu după meciul cu Lada.
Ce-i drept declaraţia dată de Brădeanu ascunde un sâmbure de adevăr. Poate că au fost şi jucătoare care şi-au dorit victoria, dar nu până la capăt. Dacă ex-vâlceanca s-a străduit cât de cât, în schimb Simona Spiridon a avut o evoluţie sub aşteptări. Aşa cum se cunoaşte, după meciul Gyor – Oltchim din Ungaria, între Tadici şi soţul handbalistei respective a izbucnit o ceartă, aplanată până la urmă de arbitri.

Tadici, la Cluj-Napoca

La ora meciului de la Gyor, Gheorghe Tadici s-a aflat la Cluj-Napoca, unde-a urmărit meciul din sferturile Cupei Cupelor dintre „U” Jolidon – Podravka Koprivnica. Prin intermediul telefonului, antrenorul echipei Oltchim a ştiut în permanenţă ceea ce se întâmpla în Ungaria.

Final de drum în Liga Campionilor

Doi ani a aşteptat Vâlcea pentru a ajunge în careul de aşi al Europei, iar acum şi-a văzut visele spulberate. Dintr-o proprie greşeală, dar şi pentru că alţii nu au blazon sau cel puţin  se prefac că-l au. E cazul echipei maghiare ETO Gyor, care-a lăsat deoparte cele 31 de meciuri fără înfrângere şi-a pierdut ruşinos pe teren propriu returul cu Lada Togliatti, după ce-n tur, „când le ardea buza” – vorba unui mucalit, au măcelărit echipa rusă chiar pe terenul acesteia. Două jucătoare „s-au dat repede lovite”, portarul Katalina Palinger şi Zsuzsana Tomori, cea mai prolifică în duelul cu Oltchim, iar altele, precum Anita Gorbicz sau Simona Spiridon, au jucat doar la jumătate din randament. Singura care-a mai încercat câte ceva a fost Aurelia Brădeanu, care nu a uitat că a apărat cândva culorile Oltchim-ului şi-a încercat să-şi poarte echipa spre o victorie pe care nimeni, cu excepţia oficialilor de la Oltchim, n-au mai crezut-o.

Punctul pierdut la Nurnberg ne-a îngropat!

Înfrângerile de la Gyor, dar mai ales cea din Rusia, din meciul direct cu Lada Togliatti, au contat enorm în deznodământul grupei semifinale. Ca să nu mai vorbim de egalul nefast din Germania (28-28), care anulează practic şansele de calificare în semifinale ale Oltchim-ului. Golul Anjei Rosler din ultimele secunde ale meciului de la Nurnberg se dovedeşte a fi decisiv pentru soarta locului 2. Dacă n-ar fi pierdut acel punct în Germania, vâlcencele ar fi stat liniştite şi probabil nici blatul din Ungaria nu s-ar fi produs. Pentru că dacă ar fi fost aşa, o victorie a Oltchim-ului la mai mult de 3 goluri în duelul din Sala Traian cu ETO Gyor ar fi dus formaţia vâlceană pe primul loc.
„Când am făcut egal la Nurnberg, i-am spus antrenorului Gheorghe Tadici că punctul pierdut acolo ar putea să ne coste. El a zis că e un punct câştigat, nu unul pierdut. Uite că a fost un punct pierdut”, a declarat preşedintele Oltchimului, Ioan Gavrilescu, după victoria Ladei Togliatti în Ungaria, iar apoi a completat: „Am sperat într-un rezultat bun la Gyor, dar când vreodată ne-au ajutat pe noi ungurii?”.

Cu ETO Gyor, doar pentru palmares

În condiţiile date, meciul Oltchim – Gyor de la finele săptămânii nu mai are decât efect de palmares şi de revanşă. Nici măcar un succes la scor al Oltchim-ului nu ar mai îndulci din amărăciunea pricinuită de ratarea calificării în semifinalele Ligii Campionilor.
O şansă cât de mică mai există: Lada să se încurce pe teren propriu de FC Nurnberg. Însă prin prisma rezultatului din meciul tur (39-31 pentru Lada), FC Nurnberg nu pare a fi decât o parteneră de antrenament pentru echipa rusă. Mai mult decât atât, pentru că le-au oferit calificarea pe tavă în semifinalele Ligii Campionilor, nemţoaicele s-ar putea trezi şi premiate de oficialii din Togliatti, care nici în visele lor cele mai frumoase nu au crezut că pot ajunge iarăşi în semifinale din această grupă în care Gyor şi Oltchim au fost echipele net superioare.