Liga II

Spectacol pe „Municipal”

CSM Vâlcea – IS Câmpia Turzii 3-0

Sâmbătă, echipa antrenată de Marian Bondrea şi Mitică Teleşpan a susţinut prima partidă oficială din anul 2008 în faţa propriilor suporteri, adversarii fiind „sârmarii” din Câmpia Turzii. Însă, cerul înnorat şi temperatura uşor scăzută i-a făcut pe mulţi să stea acasă, „municipali” fiind susţinuţi în tribune de aproximativ 1000 de spectatori. Cu o echipă aproape în totalitate schimbată faţă de turul campionatului, vâlcenii au avut un debut de meci cum nu se poate mai bine. Faţă de echipa din tur, în unsprezecele de start, singurii care au rezistat „tranziţiei” din iarnă au fost, cuplul de atacanţi Vidakovic-Boroiban şi mijlocaşul Sergiu Popescu, în rest în prima garnitură şi-au făcut loc noile achiziţii.

În chiar primul minut al întâlnirii, Alexandru Dedu a luat o acţiune pe cont propriu şi după ce a „croşetat” câţiva adversari, a şutat cu efect, dar mingea s-a dus pe lângă poarta apărată de Zăvoi. Asaltul gazdelor a continuat şi după numai două minute scorul avea să devină 1-0. Sergiu Popescu l-a văzut liber pe Boroiban (foto) la marginea careului, i-a pasat, iar vârful vâlcean a şutat din cădere, la colţul lung, fără speranţe pentru portarul oaspeţilor.

Prima repriză le-a aparţinut în totalitate „municipalilor” care s-au întrecut în ratări din situaţii extrem de favorabile, confirmând încă o dată spusele antrenorului Bondrea, la ora actuală CSM Rm. Vâlcea este o formaţie care ratează foarte mult. Mai întâi, în minutul 13, Sergiu Popescu a şutat plasat, dar Zăvoi a reuşit să respingă cu dificultate. În minutul 29, Vidakovic a centrat şi Laurenţiu Boroiban, din şase metri, nemarcat, a „reuşit” performanţa să şuteze pe lângă poartă. Până la finalul primei părţi, vâlcenii au fost, din nou, foarte aproape de a-şi mări avantajul, dar slovacul Labun a încercat să înscrie cu o execuţie pretenţioasă, un lob, însă Zăvoi s-a întins şi a agăţat mingea. În primul mitan, oaspeţii din Câmpia Turzii n-au reuşit mare lucru, singura dată când Rusandu a avut ceva emoţii a fost în minutul 41 la mingea trimisă cu capul de Oneţ care a trecut puţin peste vinclul porţii.
După pauză, acelaşi scenariu, cu „municipalii” instalaţi în jumătatea adversă încă din primele minute. Trecuseră doar cinci minute de la începerea reprizei a doua şi scorul a devenit 2-0. Mircea Voicu a executat o lovitură liberă şi Vidakovic a reluat cu capul în plasa porţii lui Zăvoi. În minutul 61, avea să fie 3-0, acelaşi Voicu a centrat, Vidakovic a prelungit cu capul şi Boroiban a trimis mingea de la aproximativ 17 metri direct în plasa porţii echipei din Câmpia Turzii. Şi după marcarea golului trei vâlcenii au continuat să atace, dar Boroiban, în minutul 63, din şase metri a şutat destul de slab şi portarul a reuşit să respingă cu piciorul. În minutul 76 am consemnat poate cea mai frumoasă fază a meciului. Nou-intratul Grigoruţă a luat o acţiune pe cont propriu, a driblat tot ce i-a ieşit în cale, a şutat, mingea a lovit transversala după care a ajuns la picioarele lui Boroiban, şi acesta, din 10 metri, singur-singurel a ratat din nou spre disperarea băncii tehnice. Până la finalul partidei, oaspeţii au reuşit să-şi treacă în cont o ocazie, dar mingea trimisă cu capul de Hadar a fost respinsă de Rusandu cu un reflex uimitor făcând ca scorul să rămână 3-0.
Ca o concluzie la acest meci, putem spune că am văzut o formaţie, CSM Rm. Vâlcea, mult mai puternică decât în turul campionatului, cu jucători tineri şi extrem de talentaţi, o echipă care îşi creează destul de multe ocazii, iar dacă „municipalii” vor reuşi pe viitor să fructifice măcar jumătate din ocaziile create, atunci chiar vom avea o echipă de temut.
Au evoluat echipele:
CSM Rm. Vâlcea: Rusandu – Crăciun, Niţu, Dandea, Vlad – Labun, Dedu (’81, Vlăduţi), Voicu, Sg. Popescu (’63, Grigoruţă), – Vidakovic (’70, Robson), Boroiban.
ISCT: Zăvoi – Perde, Oneţ, Timar (’68, Berchişan), Bar – Pop (’55, Silaghi), Ghenţi, Şagău (’55, Chirilă), Popa – Gheţi, Hadar.

Vâlcenii, superiori la toate capitolele

La conferinţa de presă, antrenorul de la Câmpia Turzii, Dorel Purdea, a spus că vâlcenii au fost superiori la toate capitolele, iar scorul putea fi mai mare dacă elevii lui Bondrea şi Teleşpan nu ratau atât de mult. „Felicit echipa gazdă, care ne-a fost superioară din toate punctele de vedere. Eram conştienţi de forţa ofensivă a Vâlcii, am încercat să contracarăm acest lucru, din păcate nu am reuşit. Mi-aş dori să am în echipa mea jucători ca Vidakovic, Boroiban, Dandea sau Rusandu” – a spus Dorel Purdea. Deşi a elogiat CSM-ul, antrenorul „sârmarilor” a spus că le va fi greu vâlcenilor să promoveze pentru că lupta este destul de strânsă având adversari destul de puternici, dar ar fi păcat să nu se întâmple acest lucru având în vedere condiţiile de care dispune echipa.

„Suntem mulţumiţi de evoluţia echipei”

Aşa cum vă anunţam în ediţiile trecute antrenorul Marian Bondrea nu mai vine la conferinţele de presă, locul acestuia fiind luat de secundul Mitică Teleşpan. Acesta din urmă a spus că este foarte mulţumit de evoluţia echipei sale, dar speră ca jucătorii săi să fie mult mai pragmatici în viitor, pentru că, după cum se ştie, în fotbal, ocaziile se răzbună. „Am reuşit să facem un joc spectaculos, cu multe faze de poartă în faţa unei echipe care a venit să joace fotbal. Deşi media de vârstă la echipa noastră este de aproximativ 23 de ani, băieţii au arătat destulă maturitate în joc. În această partidă am reuşit să facem şi spectacol în urma căruia am reuşit să înscriem de doar trei ori. În ceea ce-i priveşte pe jucătorii veniţi la echipă pe ultima sută de metri pot spune că ne-au mulţumit în mare măsură, atât Niţu cât şi Crăciun au avut o evoluţie care merită apreciată având în vedere faptul că ei se antrenează de foarte puţin timp cu noi” – a spus Dumitru Teleşpan.