Pregătiţi pentru promovarea în Liga I

Pandurii Tg. Jiu – CSM Rm. Vâlcea 0-1

CSM Rm. Vâlcea s-a impus sâmbăta trecută, în amicalul susţinut la Tg. Jiu în compania echipei de primă ligă, Pandurii. Elevii antrenorilor Marian Bondrea şi Dumitru Teleşpan au câştigat partida la limită (1-0), printr-un gol marcat de Dedu, în minutul 25. Acesta a profitat de o bâlbâială în defensiva gazdelor şi l-a învins pe portarul Adriano cu un şut plasat din interiorul careului. Reuşita fostului jucător al echipei Pandurii, dar împrumutat în Zăvoi până la finele acestui campionat, a consfinţit o victorie muncită a „municipalilor”.

Astfel, dacă prima repriză a fost lipsită de prea multe evenimente importante, bineînţeles în afara golului înscris de Dedu, partea secundă a fost presărată cu ratări la ambele porţi, însă nici una dintre echipe nu a mai reuşit să marcheze. Partida s-a disputat pe un teren sintetic, asta deoarece stadionul din Tg. Jiu a fost menajat în perspectiva duelului cu Poli Timişoara, care va avea loc la finele acestei săptămâni.
Pentru „municipali” au evoluat din primul minut Rusandu – Pasăre, Vişa, Dandea, Vlad – Voicu, Dedu, Larie, Onofrei – Vidakovic,  Boroiban. În partea a doua a jocului tehnicianul Marian Bondrea a testat şi alţi jucători precum Băiţă, Cercel, Ekwalla, S. Popescu, Robson, Vlăduţi, Grădinar, Chebar, Teodorescu, Stoian, dar şi pe portarul bielorus Yuri Tsigalko, pe care Pandurii l-a avut în probe de câteva zile.

„Municipalii”, la turaţie maximă

Dacă la începutul perioadei de pregătire din iarnă, CSM Rm. Vâlcea nu a convins, dovadă şi cele două eşecuri cu Petrolul Ploieşti şi Rova Roşiori, iată că odată cu trecerea timpului, lucrurile încep să se prezinte cu totul altfel. Bondrea a reuşit să încropească o trupă puternică, iar mecanismul începe să funcţioneze din ce în ce mai bine. În Turcia, „municipalii” au câştigat patru din cele cinci meciuri jucate, iar acum a urmat această victorie de senzaţie în faţa echipei de primă ligă Pandurii Tg. Jiu.

Amical cu Gaz Metan Podari

În această săptămână, trupa lui Marian Bondrea se va deplasa la Podari, pentru a disputa o altă partidă amicală, de data aceasta în compania echipei locale, Gaz Metan, care evoluează în Liga a III-a. Meciul se va juca sâmbătă, 23 februarie, de la ora 11.00. Ulterior, până la startul returului, „municipalii” se vor pregăti în Zăvoi. CSM va disputa primul meci oficial din acest an sâmbătă, 1 martie, în deplasare, la Corvinul Hunedoara, echipă unde-a ajuns în această iarnă fostul vâlcean, Şerban.