Le-au spulberat pe unguroaice!

Ferencvaros Budapesta – Oltchim Rm. Vâlcea 22-32

Succesul repurtat asupra echipei daneze Viborg, în runda inaugurală a grupelor Ligii Campionilor, le-a oferit handbalistelor de a Oltchim Rm. Vâlcea şanse extrem de mari de a se califica în fazele superioare ale întrecerii. Cu un moral ridicat şi dornice de a demonstra că reprezintă în acest moment o forţă redutabilă în Europa, elevele lui Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa au pus la respect şi Ferencvaros Budapesta, în cel de-al doilea meci pe care l-au disputat în cadrul Grupei D.

La turaţie maximă

Echipa lui Gheorghe Tadici s-a instalat la conducerea partidei încă din primele minute de joc, atunci când vâlcencele au condus cu 3-0, însă încurajată frenetic din tribune, gruparea ungară a reuşit să limiteze pe cât posibil proporţiile scorului, sperând într-un miracol. Din fericire pentru românce, intervenţiile salutare ale Luminiţei Dinu au anulat gazdelor de la Ferencvaros orice şansă de a răsturna situaţia. Oltchim-ul a izbutit să păstreze în prima repriză o diferenţă minimă pe tabela de marcaj şi să intre la vestiare cu două goluri avantaj (13-11). După pauză, căruţa s-a rupt rău de tot în tabăra maghiară, iar pe teren nu a mai existat decât o singură echipă, Oltchim, care-a măturat pe jos cu mândria Ungariei, Ferencvaros, formaţie care, după plecarea lui Andras Nemeth la Hypo Viena, este antrenată acum de Gyula Zsiga. Pe final, Tadici a introdus şi rezervele, inclusiv pe Roxana Cherăscu, aflată la primul meci jucat în acest sezon, ea trecându-şi de altfel şi numele pe lista marcatoarelor. S-a terminat în final 32-22 pentru echipa vâlceană, un succes mai mult decât concludent, care evidenţiază odată în plus că pretenţiile conducerii clubului nu sunt exagerate, iar pătrunderea în fazele superioare ale Ligii Campionilor (semifinale, finală) stă la îndemâna handbalistelor de la Oltchim.
Au marcat pentru echipa noastră: Ramona Maier (9), Adina Meiroşu (7), Adriana Olteanu (6), Valeria Beşe (3), Ionela Stanca (3), Roxana Cherăscu (1), Raluca Ivan (1), Narcisa Lecuşanu (1) şi Steluţa Luca (1).

Vâlcencele, lidere în Grupa D

Victoria echipei antrenate de Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa în Ungaria nu a putut fi pusă nici un moment la îndoială. Vâlcencele au jucat prima repriză la ralanti, însă după pauză s-au dezlănţuit şi s-au impus fără probleme, graţie unui joc simplu, pe contraatac, cu o apărare agresivă, imposibil de depăşit. Paradele senzaţionale ale portarului Melinda Patrovics au avut darul de a mai limita din proporţiile scorului, însă ce-i drept şi Luminiţa Dinu are meritele ei incontestabile, pentru faptul că a închis poarta atunci când a trebuit, în prima repriză, iar de aici misiunea coechipierelor sale din ofensivă a fost mai uşoară.
Astfel, după două etape, Oltchim e lideră în Grupa D a Ligii Campionilor, cu punctaj maxim, şi mai are nevoie neapărată de încă două victorii pentru a fi sigură de calificarea în faza următoare a competiţiei. „Practic, după victoria din Ungaria ne-am crescut şansele de calificare la 80 la sută şi mai avem nevoie de încă două victorii, în cele două partide pe care le vom susţine acasă cu Buducnost şi Ferencvaros, pentru a rezolva încă din acest an calificarea în faza următoare a Ligii Campionilor”, a spus antrenorul Gheorghe Tadici după meciul de la Budapesta.

Scorul grupelor

Acest 32-22 cu care Oltchim-ul s-a impus în deplasarea de la Budapesta reprezintă cea mai netă victorie înregistrată până acum în grupele Ligii Campionilor. Până acum, doar Slagelse a mai reuşit să se apropie, învingând la opt goluri diferenţă chiar în runda de la finele săptămânii trecute, 27-19 cu Podravka Koprivnica. În primele două etape ale grupelor, s-au mai consemnat alte două succese la şapte goluri: ETO Gyor – Slagelse DT (24-17), Viborg – Buducnost (36-29), plus încă unul la şase goluri: Zvezda Zvenigorod – Savehof (36-30).

Complexul Oltchim

Unguroaicele de la Ferencvaros suferă clar de „complexul Oltchim”. Pentru jucătoarele din ţara vecină, înfrângerea suferită duminica trecută în faţa trupei pregătite de Gheorghe Tadici este cea de-a patra în decursul ultimelor 15 luni. În august 2006, într-o partidă amicală disputată la Sf. Gheorghe, vâlcencele au triumfat la un scor neverosimil – 13 goluri diferenţă (39-26), acelaşi avantaj consemnându-se şi în primăvară, în Sala Traian, în meciul tur al semifinalei Cupei Cupelor, dar de data aceea a fost doar 36-23. Ulterior, Oltchim-ul s-a impus şi-n returul de la Budapesta (28-27), mult mai clar decât o arată scorul, calificându-se en-fanfare în finală. Acum, în grupele Ligii Campionilor, echipa noastră a administrat o altă înfrângere de senzaţie unguroaicelor (32-22).

Tadici a ştiut de cine se teme

Plecarea celor trei jucători importante în vara trecută, i-a făcut pe oficialii echipei din Budapesta să întărească în grabă echipa. Astfel au fost încorporate în lot Monika Kovacsicz (24 ani) şi Gabriella Juhasz (22 ani), ambele extreme, ambele transferate de la rivala ETO Gyor. Jucătoare de care antrenorul Gheorghe Tadici s-a temut în mod special, aşa cum declara înaintea partidei: „Ferencvaros a pierdut în această vară trei piese de bază, dar s-a întărit pe extreme, aşa că va trebui să ţinem cont de acest lucru”. Lucru care s-a şi întâmplat de altfel, vâlcencele anihilându-le aproape pe temutele adversare.

Ardean – 30 de zile de pauză

Revenirea pe teren a Roxanei Cherăscu a fost umbrită oarecum de vestea că Oltchim-ul are iarăşi o jucătoare cu probleme medicale. Astfel, la meciul de la Budapesta, antrenorul Gheorghe Tadici nu a avut-o validă şi pe Valentina Ardean, care-a rămas acasă şi va necesita 30 de zile de pauză. Din câte se pare, de data aceasta, aşa cum declară Gheorghe Tadici, nu fractura de stres este cauza absenţei de pe teren a extremei de la Oltchim, ci o accidentare la tibie. „Vom apela la ajutorul unui grup de medici specialişti pentru a afla exact cauza acestei accidentări şi a şti dacă mai putem conta pe această jucătoare în finalul acestui an”, spune Tadici. Dacă va fi vorba de ceva grav, Ardean va rata prezenţa la turneul final al Campionatului Mondial din Franţa, competiţie care se va derula în perioada 2-16 decembrie.