Alte sporturi

Două medalii pentru atleţii de la CNMB la Campionatului Naţional de juniori II

În zilele de 14 şi 15 iulie, s-a desfăşurat la Bucureşti, pe stadionul „Iolanda Balaş-Sotter”, faza finală a Campionatului Naţional de atletism rezervat juniorilor III. La această competiţie au fost prezenţi şi câţiva sportivi vâlceni, legitimaţi la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. Din Capitală, atleţii vâlceni s-au întors cu rezultate dintre cele mai bune. Astfel, ştafeta de 4×100 metri plat (formată din Adina Rădoi, Ana Maria Roşianu, Laura Dumitraşcu şi Cristina Giuga) a obţinut o performanţă notabilă, intrând în posesia medaliilor de argint. Cele patru atlete sunt pregătite de profesoarele Marinela Mirea şi Angela Popescu. A doua medalie pentru delegaţia vâlceană a fost adusă de Cristina Giuga (antrenoare Angela Popescu), care-a cucerit bronzul în proba de 300 metri garduri.

Au ratat de puţin podiumul Dragoş Constantinescu (clasat doar al patrulea la aruncarea discului) – sportiv pregătit de Mihail Despoiu, Lucian Mihăilescu (care-a ocupat de două ori locul 5 în probele de 300 metri plat şi 300 metri garduri) – sportiv pregătit de Rodica Tomoiagă şi Cristina Hogea (locul 7 la aruncarea discului) – atletă antrenată tot de profesorul Despoiu, cel care ne-a şi adus la cunoştinţă rezultatele sportivilor de la CNMB.
Următoarea competiţie la care atleţii Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân” vor participa va avea loc pe 17-18 august, atunci când se va desfăşura tot în Capitală finala Campionatului Naţional de juniori I.