Alte sporturi

Marinela Mazilu, locul 7 la Jocurile Mării Negre

Noua Ionela Târlea a Vâlcii, aşa cum este supranumită încă de pe acum tânăra atletă Marinela Mazilu, a participat în perioada 2-8 iulie, în oraşul Trabzon din Turcia, la Jocurile Mării Negre. A fost o competiţie de anvergură, care-a adunat la start peste 2500 de sportivi din 12 ţări europene, aceştia întrecându-se la mai multe discipline, după modelul tradiţionalelor Jocuri Olimpice. Chiar dacă s-a aflat doar la prima prezenţă la o întrecere atât de importantă, tânăra şi talentata atletă de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, unde este pregătită de profesorul Mihail Despoiu, a sperat să se întoarcă de la Trabzon cu un rezultat notabil, de ce nu chiar cu o medalie.

Singura sportivă vâlceană prezentă la competiţia din Turcia a concurat în proba de 200 metri plat, alături de alte 15 atlete de pe continent, iar rezultatul a fost unul cât se poate de remarcabil: Marinela Mazilu a terminat pe locul 7 în clasamentul general (locul 4 în serie). De asemenea, şi timpul obţinut de vâlceanca noastră a fost excelent: 12,80 secunde. (N.C.)