BaschetAlte sporturi

”Lupii negri” au debutat cu o înfrângere în play-out-ul Ligii Naționale de Baschet Masculin

Marți seară, echipa de baschet masculin de la poalele Capelei a început play-out-ul. În Sala Traian a înfruntat-o pe CSM Focșani. ”Lupii” au prins o zi mai slabă. Au debutat cu stângul în această serie. Oaspeții s-au impus cu scorul de 93-86 în fața vâlcenilor. Brown, Thornton Jr. și Reljic au fost cei mai prolifici jucători ai echipei focșănene, care și-a asigurat, practic, un avans liniștitor încă din primul sfert. 18-27 a fost scorul după primele 10 minute. Elevii lui Hristu șapera au mai echilibrat partida în următoarele 10 minute, dar tot oaspeții au fost pe plus (scor 22-23). Cu un dezavantaj de 10 puncte la pauza mare, CS Vâlcea 1924 a început tare sfertul 3 și a trecut în față. Cu 29-15 după alte 10 minute, victoria părea aproape. A fost doar un foc de paie. Finalul jocului a aparținut formației vizitatoare, care a exasperat publicul cu aruncările de 3 puncte reușite și neblocate de ai noștri, care, în schimb, au ratat ușor de două puncte. Vâlcenii au pierdut cu 17-28 ultimul sfert și implicit jocul. A fost un duș rece. Joi seara (11 aprilie) (de la ora 19.00), tot în Sala Traian, cele două echipe se înfruntă din nou. După cum se cunoaște, se joacă după sistemul ”cel mai bun din cinci meciuri”. Următoarea partidă, după cea de joi, va avea loc la Focșani, săptămâna viitoare, luni, pe 15 aprilie, de la ora 17.00.