Liga II

„Municipalii” rămân în grafic

Poli II Timişoara – CSM Rm. Vâlcea 0-1 (0-0)

Aflând de „ingineria” făcută în tandem de conducerile celor de la Corvinul Hunedoara şi Dacia Mioveni, vâlcenii nu aveau altă şansă decât victoria pentru a mai spera la promovare.
Astfel că, sâmbătă, pe o vreme caniculară, „municipalii” lui Costel Pană şi Mitică Teleşpan au reuşit să treacă cu bine peste cel mai greu meci din acest sfârşit de campionat, învingând Poli II Timişoara cu 1-0. Cu toate că, înaintea acestui meci s-au confruntat cu mari probleme de efectiv datorită accidentărilor şi în special suspendărilor pentru cumulul de cartonaşe galbene, iată că cei doi tehnicieni au reuşit să găsească formula câştigătoare.

Vâlcenii au avut un debut de meci furtunos şi în minutul 4, ghinionistul Nemanja Jovanovic a şutat în forţă de la aproximativ 12 metri lateral dreapta, portarul timişorenilor Zimmeraman era bătut, însă, din păcate mingea a lovit bara porţii, scorul rămânând 0-0. Un minut mai târziu timişorenii au fost şi ei aproape de a deschide scorul. După o centrare venită de pe partea stângă, mingea a ajuns la Dochiţa, iar acesta, la şase metri de poarta lui Pampea, a fost blocat în ultima clipă de Cumpănaşu. Din păcate, în minutul 13, „municipalii” au rămas fără căpitanul Chery Cumpănaşu după ce acelaşi Dochiţa a căzut peste piciorul său, fiind suspect de entorsă la genunchi, şi a fost înlocuit cu Liviu Popa. În minutul 16, Onofrei a şutat din lovitură liberă, mingea a fost deviată de un mijlocaş bănăţean, Zimmeraman era bătut, însă Mera a respins de pe linia porţii în ultima clipă.
După ce în primele 20 de minute am asistat la un joc pe contre, plăcut ochiului, în cele din urmă canicula şi-a spus cuvântul şi, treptat… treptat, până la finalul primei reprize, meciul s-a stins. Singurii care s-au mai apropiat de poarta adversă au fost timişorenii, însă nu au pus niciodată într-un real pericol poarta lui Florin Pampea.
Şi în repriza a doua, vâlcenii au avut un debut de meci furtunos, însă defensiva bănăţeană a reuşit să facă faţă cu brio şarjelor ofensive ale „municipalilor”. Căldura şi-a pus şi mai mult amprenta asupra prestaţiei celor 22 de jucătorii pe care nici măcar pauzele de hidratare n-au putut să-i mai revigoreze, iar fazele de poartă au fost din ce în ce mai rare. În minutul 70, Florin Pampea, revenit în poarta „municipalilor”, a fost îngerul păzitor atât pentru echipă cât şi pentru suporterii CSM-ului. Mircea Oprea a scăpat singur cu portarul vâlcean, a şutat de la aproximativ opt metri, iar „Pampone”, cu un reflex uimitor, a reuşit să scoată un gol ca şi făcut. Nici goalkeeper-ul bănăţean nu s-a lăsat mai prejos şi în minutul 81, Iosif Melcea, intrat după pauză, a şutat de la aproximativ 10 metri uşor lateral stânga, iar Zimmeraman a reuşit să respingă în ultima clipă o minge pe care scria gol.
În minutul 87, s-a petrecut cea mai fericită fază pentru vâlceni şi cea mai controversată pentru gazde. „Municipalii” au blocat un atac al bănăţenilor, mingea a ajuns la Vlăduţi care a încercat s-o trimită mai departe. Fundaşul timişorean, Mera a luftat, iar balonul a ajuns la Nemanja Jovanovic care a plecat din propriul teren, însă gazdele au reclamat ofsaid. Atacantul sârb a pornit vijelios spre poarta gazdelor, l-a driblat pe Zimmeraman, după care a intrat într-un unghi destul de închis. „Jova” şi-a dat seama că nu prea are mari şanse de reuşită şi i-a pasat tânărului George Negruţ care a reuşit să înscrie golul victoriei aducătoare de trei puncte care ne păstrează şansele la promovare în primul eşalon fotbalistic al ţării.
Au evoluat formaţiile:
CSM Rm. Vâlcea: Pampea – Dumitru, Bier, Cumpănaşu (’13 – Popa), Mocioacă – Cilean (’72 – Negruţ), Budean (’46 – Melcea), Vladuţi, Onofrei – Jovanovic, Ciortan.
Poli II Timişoara: Zimmerman – Matei, Mera, Obşterescu (’65 Daminuţă), Siminic – Popvici, Soporan, Rada (’50 – Danci), Pătraş (’76 Rivis) – Dochiţa, M.Oprea.

Nemanja Jovanovic, omul meciului

Atacantul sârb al CSM-ului n-a mai reuşit să marcheze de câteva etape, fapt ce a dus la o uşoară nervozitate şi precipitare în joc a lui Nemanja Jovanovic care îşi doreşte foarte mult să înscrie, dacă s-ar putea meci de meci. La Timişoara, deşi a evoluat destul de izolat în ofensivă şi a avut puţine şase de reuşită, „Jova” i-a hărţuit în permanenţă pe apărători bănăţeni care au avut destul de mult de lucru cu sârbul. Deşi nu a marcat nici în acest meci, putem spune că Nemanja Jovanovic a fost cel mai bun de pe teren reuşind să creeze fază din care a marcat Negruţ, dar nu numai.

Chery Cumpănaşu, la un pas de oaccidentare gravă?

În minutul 13, la un duel între Cumpănaşu şi Danci în suprafaţa de pedeapsă a echipei vâlcene, cei doi s-au prăbuşit, iar căpitanul „municipalilor” a urlat de durere. Masivul său adversar a căzut pe piciorul său, iar diagnosticul pus „la cald” de doctorul Dinescu ar fi entorsă la genunchi. Pentru a fi siguri că nu este ceva grav, Cumpănaşu a fost transportat la spital, unde i s-a făcut o radiografie şi a revenit la stadion abia în minutul 70 al partidei. Deşi nu a ieşit nimic grav la radiografie, pentru a fi siguri, staff-ul medical împreună cu conducerea au luat decizia de a-l duce pe căpitanul echipei la Piteşti pentru efectuarea unui RMN. Să sperăm că nu este ceva foarte grav şi puternicul apărător vâlcean va fi apt pentru dificilul meci de pe teren propriu în faţa celor de la Minerul Lupeni.

Melcea a jucat cu infiltraţii!

În momentul în care pe stadionul „Electrica” şi-au făcut apariţia cei 22 de jucători, cei care au însoţit echipa vâlceană au fost surprinşi de faptul că Iosif Melcea nu se află printre titulari. Micuţul mijlocaş vâlcean a intrat pe teren în debutul părţii secunde, riscând destul de mult, deoarece, puţină lume ştie că acesta a jucat cu infiltraţii fiind chinuit de mai mult timp de o pubalgie la inghinalii piciorului drept.

N-a fost ofsaid!

În faza ce a precedat golul lui Negruţ, bănăţenii au reclamat faptul că Jovanovic a plecat din ofsaid. Luni, secretarul general al CSM-ului, Jean Turmacu a ţinut să ne lămurească în privinţa acelei faze atât de incriminate de timişoreni. „Duminică, am revăzut de mai multe ori faza şi vă pot spune cu siguranţă că Nemanja Jovanovic a plecat din propriul teren. Degeaba au făcut atâta scandal cei de la Timişoara pentru că nu au dreptate.”

Asistenţă selectă şi primă de 1000 de euro

În tribunele stadionului „Electrica”, din Timişoara, au fost văzute multe feţe cunoscute din peisajul fotbalului românesc. Este bine ştiut faptul că în aceeaşi zi cu meciul vâlcenilor, pe stadionul „Dan Păltinişanu” s-a disputat şi partida din Cupa României dintre Poli Timişoara şi Rapid Bucureşti. Aşa că, până la începerea finalei, componenţii lotului timişoreni au văzut evoluţia „fraţilor mai mici”. În tribună a fost văzut antrenorul echipei campioane a României, Dinamo Bucureşti, Mircea Rednic dar şi patronul Marian Iancu. Coincidenţă sau nu, surse din interiorul clubului bănăţean au afirmat că pentru meciul cu CSM Rm. Vâlcea, fotbaliştii de la Poli II Timişoara au avut o primă promisă în cazul unei victorii de 1000 de euro.