Trupa lui Ilinca a ieşit din cursă

CSM Rm. Vâlcea – Minerul Berbeşti 4-2

După ce au reuşit contra-performanţa de a termina doar la egalitate precedentul derby din Liga a IV-a, cu Hidroelectra Rm. Vâlcea (0-0), atunci când au irosit şi un penalti, elevii lui Vasile Ilinca au dorit să-şi spele păcatele în duelul cu o altă contracandidată la locul 1. Meciul cu CSM II Rm. Vâlcea urma să stabilească de fapt care dintre cele două echipe ce s-au înfruntat pe terenul sintetic din Zăvoi urma să continue cursa. Un eventual rezultat de egalitate nu avantaja nici una dintre tabere, ci dimpotrivă le reducea şansele de a detrona cândva Sportul din fruntea ierarhiei.

Un penalti degeaba şi o gafă de portar

Încă din primele minute s-a jucat pe contre, ambele echipe încercând să-şi creeze superioritate în jumătatea de teren adversă, fără a neglija bineînţeles şi apărarea. Cei care-au trecut mai întâi pe lângă deschiderea scorului au fost totuşi jucătorii pregătiţi de Gabriel Mangalagiu. Astfel, în minutul 8, Vlăduţi, deschis excelent în adâncime, a ajuns singur cu V. Marinescu la 12 metri, dar experimentatul portar al oaspeţilor a izbutit să pareze şutul atacantului de la CSM II. Replica celor de la Minerul Berbeşti nu a întârziat să apară, ba chiar s-a soldat şi cu un gol. Săndulescu a înscris în minutul 10, profitând de ieşirea hazardată a lui Udeanu (pe care l-a executat cu un lob perfect), iar din acel moment oaspeţii au prins tot mai mult curaj. În minutul 12, au înscris şi „municipalii” prin Chebar, dar golul acestuia a fost anulat pentru un ofsaid semnalizat prompt de asistentul Marian Truţă. În minutul 15, acelaşi Săndulescu a încercat vigilenţa lui Udeanu cu un şut de la 25 de metri, la fel şi Vlaicu, dar de fiecare dată portarul gazdelor a fost la post. În continuare, ocaziile de gol s-au succedat la ambele porţi. Au ratat însă pe rând B. Nica – şut pe lângă dintr-o lovitură liberă (22’), Pârvu – şut respins de Voicu din careul de 6 metri (24’), M. Pufu – lovitură liberă executată direct în zid (28’), Chebar – şut de la „kilometrul 15” prins cu greutate de portarul V. Marinescu (31’), Voicu – şut din lovitură liberă prins de Udeanu (33’), Grecu – şut din unghi, parat cu dificultate de V. Marinescu (37’). Şi când se părea că oaspeţii vor intra la vestiare cu un gol avantaj a venit minutul 44, atunci când Buliman a făcut degeaba un henţ „a la Maradona” în propria suprafaţă de pedeapsă, la un duel la cap, penalti clar văzut de toată lumea şi de necontestat. Lovitura de la 11 metri a fost transformată cu siguranţă de Mocioacă, acesta trimiţându-l cu o fentă subtilă pe portarul V. Marinescu în altă direcţie, iar echipele au intrat la vestiare la egalitate (1-1). Acesta avea să fie însă primul moment psihologic al meciului pentru că după pauză, totul a curs doar în favoarea CSM-ului.
Iureşul gazdelor a început din minutul 48, atunci când Pârvu a şutat năprasnic din afara careului de 16 metri, dar mingea a fost prinsă de V. Marinescu. Replica a venit un minut mai târziu: lansare în adâncime pentru Mihalcea, dar acesta nu a mai avut suflul necesar să ajungă primul la minge înaintea lui Udeanu, iar portarul de la CSM II a reuşit să respingă mingea la 15 metri de buturile sale. În minutul 55, o combinaţie excelentă a gazdelor, Chebar a fost lansat pe culoar, dar şi de această dată şutul său a fost respins de V. Marinescu. După ce şi-a salvat echipa prin câteva intervenţii salutare, portarul V. Marinescu avea să gafeze decisiv în minutul 56. Apărătorul buturilor echipei din Berbeşti a urmărit inoportun o minge înaltă, a preferat să iasă în loc să rămână pe linia porţii, a scăpat balonul care-a ajuns la Iordache, iar acesta l-a trimis în plasă (2-1). A fost a doua fază care-a avut darul de a le turna şi mai mult plumb în ghete elevilor lui Ilinca. După o perioadă în care s-a jucat încâlcit la jumătatea terenului, în minutul 71, s-a făcut 3-1: Negruţ a şutat imparabil de la 20 de metri, în colţul lung al porţii lui V. Marinescu, semnând astfel cel mai frumos gol al meciului. În minutul 74, atacantul Oană a trimis cu capul spre poarta oaspeţilor, V. Marinescu a respins mingea cu o robinsonadă de efect, iar Vlăduţi a înscris din apropiere însă asistentul Silviu Mihăilă a ridicat fanionul de la margine indicând ofsaidul în care se afla jucătorul CSM-ului, iar golul nu a fost nici de această dată validat. Până la urmă avea să fie totuşi 4-1 în minutul 87, când Negruţ a pasat în adâncime pentru Ilie, iar şutul acestuia la firul ierbii nu a mai putut fi respins de portarul V. Marinescu. Cei de la Minerul Berbeşti au redus din handicap în al doilea minut de prelungiri, atunci când Roşia a concretizat o fază personală, încheiată cu un şut la poartă şi-un gol care i-a derutat pe toţi spectatorii prezenţi, deoarece mingea a trecut prin plasă, iar mulţi au crezut că aceasta nu nimerise spaţiul porţii (4-2).
Au evoluat echipele:
CSM II Rm. Vâlcea: Udeanu – Jugăstreanu, Mocioacă, M. Pufu, Grecu, Iordache, I. Ilie (Strâmbeanu 88’), Pârvu (Oană 57’), Chebar (Builescu 65’), Vlăduţi (Robicek 76’), Negruţ. Antrenor: Gabriel Mangalagiu.
Minerul Berbeşti: V. Marinescu – Voicu, Buliman, Gârlă, Vlaicu, Roşia, N. Popescu, Săndulescu (Meilă 61’), Vladu, B. Nica, Mihalcea. Antrenor: Vasile Ilinca.

Ilinca, dincolo de gard

Suspendat două etape de Comisia de Disciplină din cadrul AJF Vâlcea după incidentele de la meciul cu Hidroelectra, antrenorul oaspeţilor Vasile Ilinca a fost nevoit să rămână în afara spaţiului tehnic în Zăvoi, luând loc în prima repriză în tribună, iar apoi după pauză venind în spatele băncii de rezerve a echipei sale. Însă chiar şi aşa, de unde s-a aflat, şi-a muştruluit elevii ori de câte ori a avut ocazia. Tehnicianul grupării din Berbeşti nu va sta pe bancă nici la finele acestei săptămâni.

Arbitraj impecabil

Partida CSM II – Minerul Berbeşti a fost arbitrată impecabil de Constantin Popescu, acesta reuşind să ducă la bun sfârşit un meci catalogat de foarte mulţi oameni de fotbal din Vâlcea drept destul de dificil. De altfel, în tur, s-a iscat şi un mic scandal între cele două grupări, după ce „municipalii” nu au reuşit să mai ajungă la Berbeşti, autocarul cu care se deplasau rămânând în pană în apropiere de Horezu. Atunci, meciul s-a sfârşit la Comisia de Disciplină, care-a acordat victoria la „masa verde” echipei din Berbeşti, deşi CSM II a dorit o rejucare.

Bucuroiu ar fi vrut să bată Minerul

Pentru că s-a disputat după-amiază şi nu la concurenţă cu celelalte partide din Liga a IV-a, şa meciul de pe terenul sintetic din Zăvoi au asistat şi câţiva jucători şi oficiali ai celorlalte echipe angrenate în lupta pentru locul 1. Dintre toţi, cei mai bucuroşi au plecat cei de la Sportul, care s-au văzut scăpaţi altfel de una dintre contracandidatele serioase. Nu pe aceeaşi lungime de undă s-a situat Gigi Bucuroiu, oficialul echipei Hidroelectra Rm. Vâlcea, care a declarat la final: „Mi-ar fi plăcut să nu piardă Minerul Berbeşti. Acum elevii lui Ilinca nu o să mai aibă pentru ce să lupte în meciul cu Sportul, au ieşit din cursă, iar un succes al actualei lidere, coroborat cu un eşec al nostru în faţa celor de la CSM II ar mări diferenţa de puncte dintre prima clasată şi urmăritoare”, a spus Bucuroiu.