Eliminări, nemulţumiri legate de arbitraj şi mulţi nervi

Vartex Rm. Vâlcea – Hidroelectra Rm. Vâlcea 0-1 (0-1)

Înaintea seriei de meciuri tari pe care le-a avut în această perioadă, Vartex-ul nu pierduse în campionat decât de trei ori. Iar acum, într-un interval de doar câteva zile, au consemnat trei înfrângeri. Cu Minerul Berbeşti, cu Şirineasa, iar cel mai recent insucces l-au suferit sâmbătă, 21 aprilie, în compania formaţiei pregătită de Lucian Giurcă, Hidroelectra Rm. Vâlcea. Gruparea lui Popolan avea nevoie de un rezultat pozitiv doar pentru a reintra în normalitate, în timp ce pentru Electra, după remiza de pe teren propriu de la mijlocul săptămânii trecute, era importantă victoria pentru a rămâne în „cărţi” în perspectiva unei eventuale clasări pe primul loc în Liga a IV-a.

Atmosfera de dinaintea jocului dintre Vartex şi Electra, şi chiar din debutul acestuia, nu anunţa că ar putea avea loc evenimente neplăcute. Părea un joc liniştit, chiar neobişnuit de amical, asta până când au avut loc primele contacte între jucători.

Rezultatul final a fost stabilit încă din minutul 20

Prima ocazie de a marca au avut-o gazdele în minutul 4 prin Turică, ce a trimis balonul în transversală. Apoi, cam un sfert de oră, oaspeţii s-au făcut remarcaţi. Ariciu ar fi putut deschide scorul dar, dintr-o poziţie favorabilă, a şutat dezamăgitor, pe lângă poartă, iar Nistor a încercat să-şi aducă echipa în avantaj în urma unei lovituri libere, de la vreo 25 de metri, care-a poposit însă în braţele portarului gazdă. Prin minutul 20 s-a şi întâmplat ca gruparea din nordul Râmnicului să puncteze în urma unei faze de antrenament. Centrare Pătularu (din corner) în careu pentru Nicolaescu ce a înscris cu capul pentru scorul de 1-0 în favoarea Hidroelectricii. Obţinuseră ce şi-au propus, astfel că nu mai rămânea pentru elevii lui Giurcă decât să menţină rezultatul şi să încerce să speculeze greşelile adversarilor. Au ştiut ce să facă, i-au provocat pe jucătorii Vartex-ului, reuşind să destabilizeze situaţia în teren. Nicolae de la gazde, a acuzat o lovitură cu cotul în cap a adversarului, a avut o reacţie, oarecum normală, mai agresivă din punct de vedere verbal la adresa jucătorului ce l-a faultat, pe care însă centralul Joiţa n-a trecut-o cu vederea, sancţionând-o cu cartonaş galben. În acel moment Popolan s-a dus către arbitru să-i reproşeze decizia luată de Joiţa în această fază, dar s-a ales şi el cu un cartonaş roşu ce i-a atras eliminarea de pe terenul de joc. A fost de-ajuns pentru ca meciul să degenereze. Până la pauză, însă, nu s-a mai petrecut nimic deosebit, în afara unei semi-ocazii, când balonul şutat de Mihai Ciprian a poposit pe plasa porţii lui Mutu, lângă transversală.

Jucătorii gazdă, mai buni în inferioritate numerică

Început de repriză neaşteptat, cu două evenimente în centrul atenţiei. Belu de la Electra a avut un atac periculos din spate asupra adversarului. Gazdele au cerut eliminarea jucătorului oaspete, Joiţa chiar a acordat cartonaşul roşu, însă şi-a dat seama că greşise buzunarul, aşa că a revenit cu galben. Asta spre nemulţumirea jucătorilor Vartex-ului şi a lui Popolan care a continuat de pe margine să dezaprobe prestaţia centralului. Apoi, momente de panică pe teren. Jocul a fost întrerupt după ce Cătinaş a recepţionat un balon în figură. Şi-a pierdut cunoştinţa, însă şi-a revenit după puţin timp de repaus. Apoi jocul a continuat în aceeaşi notă, tensionat, cu specificaţia că gruparea lui Panduraşu şi Popolan a pus mai multe probleme adversarului în inferioritate numerică decât o făcuse în 11 jucători. Am putea spune chiar că au dominat, dar a lipsit golul. Spre finalul meciului Joiţa l-a trimis şi pe antrenorul Giurcă în spatele gardului. Acesta a spus că nu a făcut nimic altceva decât să-i atenţioneze pe arbitri să se sincronizeze la o aruncare de la margine şi n-a înţeles de ce a fost eliminat din incinta terenului. În sfârşit, după alte reproşuri, partida s-a încheiat până la urmă cu victoria oaspeţilor.

Meciul a fost mai interesant pe margine

În afară de cele amintite, spre finalul meciului, au avut loc şi alte clinciuri între gazde şi oaspeţi, dar în afara limitelor terenului. Mai întâi George Popolan a fost nemulţumit de atitudinea delegatului de la Electra, Nicolaescu, care, conform spuselor antrenorului-jucător al Vartex-ului, a avut intenţia de a-i lovi un jucător în timp ce acesta încerca să execute o aruncare de la margine. Popolan s-a dus şi i-a întors gestul, scuipându-l. S-au calmat spiritele în cazul acesta, însă s-a declanşat un alt incident între Giurcă şi Gelu Voica. Cei doi, colegi cândva la Oltchim, s-au înjurat reciproc. De fapt, Gelu Voica a acuzat că antrenorul celor de la Electra l-ar fi înjurat de pe margine în timpul jocului, iar Giurcă a spus că a fost invers şi anume că Voica l-a înjurat pe el. Şi de aici au început problemele. Într-un final s-au încheiat discuţiile, nefiind necesară intervenţia oamenilor de ordine.
Au evoluat echipele:
Vartex Rm. Vâlcea: Stoica – Mozăceanu, Nicolae, Cătinaş, Ilea, Ţoanţă, Golescu, Popolan, Mihai, Turică, Sbârnea. Au mai jucat: Duică şi Voica.
Hidroelectra Rm. Vâlcea: Mutu – Pătularu, Nicolaescu, Popa, Gheorghe, Belu, Nistor, Ariciu, Pufu, Harapu. Au mai jucat: Cherăscu, Bîzgan şi Carcadia.