Jandarmii, în derivă

Alma Lex Drăgăşani – CSM II Rm. Vâlcea 0 –4 (0 -2)

Nici prezenţa la acest meci a generalului Ion Crânguşi, fostul comandant al Şcolii de Jandarmi din Drăgăşani, nu a fost de bun augur pentru echipa militară, care de o bună perioadă de timp n-a mai cunoscut gustul victoriei, etapă de etapă coborând în subsolul clasamentului. De data aceasta a întâlnit o echipă care venea la Drăgăşani să-şi adjudece victoria, pentru a se menţine astfel în lupta pentru promovare şi a reuşit acest lucru în stil de mare echipă.

Elevii lui Gabi Mangalagiu, cu drăgăşeneanul Alin Udeanu purtând banderola de căpitan au început jocul sigur pe ei, cu pase şi cercetări de pe ambele flancuri, dovedind că mulţi dintre ei (Negruţ, Vlăduţi, Ţuţuraş) pot oricând să facă saltul la echipa mare, ajutând-o în lupta pentru promovarea în Liga I. Şi, cum era de aşteptat, golul a venit destul de repede (minutul 9) când Vlăduţi a transformat cu siguranţă penalti-ul acordat la un fault în careu asupra lui Ţuţuraş (0-1). Drăgăşănenii nu-şi revin, atacurile fără orizont fiind o pradă sigură pentru o apărare condusă cu calm de Pufu, iar în puţinele momente când defensiva „municipalilor” a fost depăşită, Alin Udeanu a fost mereu la post. Minutul 20 a adus şi cel de-al doilea gol al oaspeţilor, Păunescu înscriind cu capul la o lovitură de colţ (0-2). Jandarmii, debusolaţi, au încercat să mai atenueze din diferenţa de pe teren şi de pe tabelă, dar cu un singur jucător care a reuşit să se ridice cât de cât la nivelul adversarilor (Drăgan) nu putea emite mai multe pretenţii.
Repriza secundă a decurs în aceleaşi condiţii, jocul oaspeţilor fiind mult mai pragmatic şi dându-i posibilitatea lui Gabi Mangalagiu să rămână calm pe bancă. În minutul 65, am asistat la cel mai frumos gol al meciului, Negruţ dovedindu-şi adevărata clasă, luând o minge de la centrul terenului şi oprindu-se cu ea în plasa porţii lui Tănasie (0-3). Iar ca totul să fie complet, Vlăduţi, cel ce a deschis scorul, l-a şi închis în minutul 77 cu un şut fără preluare dintr-o excelentă centrare de pe dreapta (0-4).
Au evoluat formaţiile:
Alma Lex: Tănasie – Drăgan, Bădoi, Ciortan, Jalbă, Chirea, N. Buniţă, Octavian Buniţă, poenaru, Nichifor, Voican. Au mai jucat: Popescu, Iftimie.
CSM II Rm. Vâlcea: Udeanu – Grecu, Pufu, Niţulescu, Chebar, Ţuţuraş, Negruţ, Pîrvu, Ali Calvin, Păunescu, Vlăduţi. Au mai jucat: Dobrin, Chiriţuş, Strâmbeanu.