ŞTIRI – Liga a V-a

Penalty ratat în final

Steaua Nicolae Balcescu a cunoscut doar gustul amar al esecurilor în returul campionatului. La fel s-a întâmplat si duminica, în confruntarea cu Rapid Ursus Stoenesti, când oaspetii, prin Juganaru, care a marcat de doua ori, pareau ca si-au asigurat cu lejeritate succesul. Finalul a apartinut însa stelistilor, care puteau egala. Nicu Gârtone a redus din diferenta în minutul 85, iar cu câteva secunde înainte de fluierul final gazdele au beneficiat de un penalty, lovitura de pedeapsa a acestora fiind, însa, ratata.

Portar pe fals la Voicesti?

Dupa meciul cu scandal de la Voicesti, dintre Rapid si Luceafarul Pesceana, nici unul dintre oficialii AJF delegati la acest joc n-au relatat ca portarul gazdelor a avut o comportare violenta, trimitându-l pe unul dintre adversari pe patul de spital. Presedintele AJF Vâlcea a facut cercetarile de rigoare, s-a documentat cerând amanunte celor prezenti, unul dintre arbitri recunoscând în final vinovatia portarului Ghebra. Prin urmare acesta a fost suspendat pentru doi ani, însa, se pare, a revenit mai repede decât s-ar fi asteptat oricine. Se pare ca la meciul de la Gusoeni, portarul suspendat ar fi evoluat pe fals.

Se cer noi sanctiuni în cazul „Voicesti – Pesceana”

Tot dupa meciul Rapid Voicesti – Luceafarul Pesceana s-a facut mare tam-tam pe tema faptului ca jucatorul Zamura ar fi incitat spectatorii echipei gazda. Potrivit celor relatate în rapoarte suplimentare întocmite de oficialii AJF prezenti la meci, fiul viceprimarului Vatafu este acuzat ca a evoluat pe fals. De la secretarul general al AJF am aflat ca: „Într-adevar, asa se relateaza în rapoartele respective, însa Comisia de Disciplina nu a luat nici o masura. Nu cunosc motivele unei asemenea indulgente. La fel pot spune ca si jucatorul Zamura de la Voicesti, care nu apare pe raportul de arbitraj, este acuzat verbal de mai multa lume prezenta la acel joc, ca a evoluat cu numarul 10 pentru oaspeti, însa în raport este altcineva. Am primit mai multe mesaje pe telefon, de repros si chiar de amenintare, ca trebuia suspendat si acel jucator, si delegatul de la Pesceana care l-a introdus în teren. Gazdele, însa, n-au formulat nici o contestatie si în acest caz e greu de determinat daca Zamura a evoluat pentru Luceafarul sau nu!”

Magura Slatioara, din nou în vizorul AJF

Meciul de la Cernisoara dintre FC Saldi si Magura Slatioara a fost unul linistit, fara probleme. Gazdele, prin Nicolae Stirbu, au dus repede scorul la 2-0 în minutul 20, însa imediat Stanca (tot de la FC Saldi) a marcat un autogol ce a dat aripi echipei oaspete, astfel ca l-a pauza s-a intrat cu egalitate, 2-2, dupa reusita lui Racoviceanu. Imediat la reluare Oltei a readus pe FC Saldi în avantaj, însa Cicerone Popa a restabilit egalitatea la 3-3, scor cu care parea a se încheia meciul. N-a fost asa pentru ca în ultimul minut de joc Vali Pripor a adus victoria echipei FC Saldi Cernisoara, echipa care acum pare a fi îndreptatita sa câstige cu scorul de 3-0 la masa verde. Potrivit celor sesizate telefonic de un spectator din Cernisoara, pe banca oaspetilor a luat loc un jucator suspendat, Luigi Angheluta, ce nu avea acest drept.

Striptis la Copaceni?

Surpriza Ligii a V-a s-a înregistrat la Copaceni, acolo unde echipa gazda, Cerna, a fost învinsa de ultima clasata, Piovra Lapusata. Meciul a fost destul de încins, ambele echipe fiind nemultumite de greselile de arbitraj. Potrivit spuselor unui suporter prezent la meci, nemultumirile au pornit de la faptul ca oaspetilor nu li s-a acordat în debutul partidei un penalty pentru un hent clar în suprafata de pedeapsa. Mai mult, în repriza a doua, un jucator nemultumit de arbitraj si-ar fi lasat sortul în jos pentru a arata arbitrilor partea dorsala.

Olanu a contestat un jucator de la Frâncesti

Dupa meciul câstigat de catre Victoria Frâncesti, 3-2 cu Viitorul Olanu, delegatul echipei oaspete a formulat o contestatie privind substituirea jucatorului Adrian Ilinca. Daca va ramâne scorul de pe teren sau daca oaspetii vor câstiga cu 3-0 o sa aflam dupa întrunirea Comisiei de Disciplina. De la AJF Vâlcea am aflat ca pâna la încheierea programului, luni, contestatia nu fusese înca achitata, dar mai exista posibilitatea de a se achita marti, pentru ca în sedinta Comisiei de Disciplina sa se poata lua în discutie. În ciuda acestui fapt, meciul a fost lipsit de orice alt fel de incidente.