Liga II

„Municipalii” sunt de neoprit

CSM Rm. Vâlcea – Auxerre Lugoj 1-0 (1-0)
* echipa lui Pană şi Teleşpan are punctaj maxim după primele etape din retur şi s-a cocoţat solitară pe poziţia secundă în ierarhia seriei

În doar trei etape, CSM Rm. Vâlcea s-a transformat dintr-o echipă aparent fără veleităţi la promovare într-una care are acum prima şansă în această luptă ce se anunţă departe de a fi tranşată în favoarea cuiva. Jucătorii pregătiţi de Costel Pană şi Mitică Teleşpan au obţinut sâmbăta trecută, în Zăvoi, al treilea succes consecutiv din această primăvară şi şi-au consolidat poziţia secundă în ierarhia seriei.

Adversarul întâlnit, Auxerre Lugoj, echipă situată pe ultimul loc în clasament, a pus prea puţine probleme vâlcenilor, care-au marcat rapid prin Jovanovic un gol de kinogramă (lob peste portarul Micşa), iar apoi s-au mulţumit să-i ţină la distanţă pe bănăţeni de buturile apărate de data aceasta de Rusandu.

Golul lui Jovanovic a decis meciul
Vâlcenii şi-au arătat colţii încă din startul partidei. În minutul 5, Pătru a trecut de puţin pe sub minge la o centrare înaltă în careul oaspeţilor. Peste câteva minute, faza s-a repetat, dar, de data aceasta, Cumpănaşu a fost cel aflat la finalizare. Din nefericire, mingea trimisă de cel ce a purtat banderola de căpitan de echipă în acest meci s-a dus însă peste transversală. Singurul gol al disputei cu Auxerre Lugoj avea să fie înscris în minutul 9, de sârbul Jovanovic, care-a urmărit până în careul de 16 metri o minge aflată în posesia unui adversar, iar când acesta nu a fost atent, a întins piciorul şi a trimis-o peste portarul Micşa în plasă (1-0). Pentru a-şi asigura liniştea, elevii lui Pană au încercat să-şi mărească avantajul, dar atacurile lor au rămas fără efect, poate şi datorită faptului că bănăţenii au închis mai bine culoarele în defensivă. Lepădatu şi-a încercat la rândul său şansa în minutul 17, dar a greşit de puţin ţinta cu un şut de la peste 25 de metri, care-a vâjâit pe la vinclu. Replica oaspeţilor nu a întârziat să apară: la jumătatea reprizei, Bărbulescu a fost puţin mai lent decât mingea în careul de 6 metri, iar aceasta s-a scurs prin faţa porţii vâlcene. Altfel, lugojenii au crea panică în tabăra noastră la fiecare fază fixă de care au beneficiat (cornere sau lovituri libere din preajma careului de 16 metri). Ultima oportunitate de gol a primei reprize a aparţinut vâlcenilor şi s-a consumat în minutul 36, când Cercel a centrat în careul mic, dar încă o dată Pătru nu a putut relua mingea în plasă.

Vâlcenii au conservat rezultatul
Repriza secundă nu a mai avut atâtea faze de poartă ca şi prima. S-a jucat pe contre, pentru că lugojenii, cum nu mai aveau nimic de pierdut, au ieşit mai mult din defensivă. Pe spaţiile lăsate libere în apărare, nimeni din tabăra noastră nu a putut să fructifice vreo ocazie ivită. Sârbul Jovanovic, accidentat, i-a lăsat locul la pauză lui Ciortan, un atacant care venea după multe meciuri în care-a fost indisponibil sau a stat doar pe banca de rezerve, dar care l-a suplinit cu brio pe atacantul împrumutat în această iarnă de la Pandurii Tg. Jiu. În minutul 74, Ciortan a pătruns pe partea dreaptă, a centrat în careu, mingea a ajuns la Pătru, acesta a făcut o piruetă pe lângă un fundaş advers, a şutat la poartă pe jos, dar Mişca a fost la post. De partea cealaltă, cea mai periculoasă a oaspeţilor de a egala s-a consumat în minutul 83. Atunci, la centrarea perfectă a lui Petrişor, vârfurile Bărbulescu şi Rogozinaru s-au invitat reciproc în careul de 6 metri, iar mingea s-a scurs prin faţa lor. Cu puţin timp înainte de expirarea celor 90 de minute de joc, după o minge trimisă aiurea de lugojeni, Ciortan a pornit în trombă un contraatac care până la urmă a rămas fără rezultat. Avea să fie cea din urmă ocazie de gol a unui meci aprig disputat, dar în care finalizarea a lăsat de dorit la ambele echipe. Scor final: 1-0 pentru CSM Rm. Vâlcea.
Au evoluat pentru echipa noastră: Rusandu – Stanca, Bier, Cumpănaşu, Cercel, Lepădatu (Dandea 58’), Melcea, Onofrei (Cilean 29’), Mandea, Jovanovic (Ciortan 46’), Pătru.