Bucurie amânată

Podravka Koprivnica – Oltchim Rm. Vâlcea 32-27
* după 28 de meciuri în care-au defilat, elevele lui Tadici au suferit în Croaţia prima înfrângere din acest sezon

La doar câteva zile după cucerirea celui de-al treisprezecelea titlu naţional, Oltchim-ul a capotat la Koprivnica, în prima manşă a sferturilor de finală din Cupa Cupelor. Scorul (32-27 pentru Podravka) este destul de incomod pentru a spune că ecuaţia calificării poate fi rezolvată uşor de vâlcence, iar obiectivul cu care s-a pornit iniţial la drum (cel puţin ajungerea în finală) este în pericol de a fi ratat. Parcă niciodată de la venirea vicecampioanelor mondiale la Vâlcea, elevele lui Gheorghe Tadici nu au prins o zi atât de proastă.

S-a mai întâmplat la fel doar atunci când naţionala României a pierdut meciul cu Serbia-Muntenegru din barajul pentru accederea la europenele din Suedia. Şi atunci, ca şi acum, echipa pregătită de Tadici a avut un final de meci total nefavorabil, iar de aici încep necazurile. Croatele, conştiincioase şi perseverente în tot ceea ce au întreprins pe teren pe toată durata meciului au câştigat prima luptă, dar nu şi războiul, iar bătălia finală se dă acum la Vâlcea, acolo unde publicul va umple iarăşi până la refuz tribunele Sălii „Traian”, va crea o atmosferă incendiară şi va fi în mod cert al optulea jucător al echipei.

Eliminarea Ionelei Gâlcă a cântărit greu
Podravka a avut un început mai bun de partidă. Un 7 metri ratat de Ardean le-a ajutat pe croate să se detaşeze în minutul 10 la 7-4, diferenţă pe care gazdele au reuşit s-o păstreze până la finele reprizei. Elevele lui Tadici au prins o zi nu tocmai fericită şi s-au aflat mereu în urmărirea adversarelor pe tabela de marcaj. Din păcate, poarta a fost un capitol la care Oltchim-ul a fost cu totul deficitar. Nici Luminiţa Dinu şi nici Tereza Pâslaru nu au reuşit să stăvilească atacurile adverse, iar golurile au căzut unul după altul în poarta noastră. Astfel s-a ajuns ca Oltchim-ul să realizeze un adevărat record negativ în privinţa golurilor primite într-o repriză (au fost 19 la Koprivnica). De partea cealaltă, paradele de excepţie ale portarului Ivana Jelici au făcut diferenţa, iar Svitlana Pasicnik a dat cam tot ce se poate de la linia de 9 metri. Cu 50 de secunde înainte de finalul reprizei s-a consemnat faza care-a avea să încline şi mai mult balanţa în favoarea gazdelor. Gâlcă a primit direct cartonaşul roşu după oprirea violentă a lui Pasicnik dintr-un contraatac, iar locul ei pe semicerc a fost luat de Oana Manea. La pauză a fost 19-16 pentru Podravka, un scor care totuşi putea fi răsturnat în partea secundă a meciului.

Final nefast
Din păcate, nu a fost deloc aşa, gazdele nu au cedat deloc iniţiativa, au condus permanent ostilităţile şi au păstrat un avantaj minim faţă de Oltchim, care pe undeva nu era deloc tragic (1-3 goluri erau uşor de recuperat la Vâlcea, nu-i aşa?). Croatele au profitat însă din plin de accidentarea Steluţei Luca şi de ziua proastă prinsă de Valentina Ardean, două dintre jucătoarele în jurul cărora se ţese tot jocul Oltchim-ului, şi au mărşăluit încet-încet spre o victorie oarecum împotriva diferenţei de valoare dintre cele două echipe. În aceste condiţii, a primit o şansă şi Mihaela Tivadar, dar nu a ştiut s-o fructifice cum se cuvine. Singurele jucătoare vâlcene care l-au ajutat pe Tadici în greaua misiune de la Koprivnica au fost Ramona Maier (de departe cea mai constantă jucătoare din tabăra vâlceană, responsabilă cu aruncările de la 7 metri, capitol la care s-a achitat excelent de sarcini, transformând toate cele şase lovituri de pedeapsă de care Oltchim-ul a beneficiat), Adina Meiroşu (a înscris câteva goluri preţioase), Valeria Beşe şi Adriana Nechita. Oltchim-ul a egalat în minutul 40 (20-20), după un contraatac semnat de Maier, dar vâlcencele au pierdut teren odată cu dubla eliminare a portarului Luminiţa Dinu pentru proteste repetate. Gazdele au „gustat” cadoul şi s-au desprins imediat la 23-21. Ultima răbufnire de orgoliu a Oltchim-ului s-a produs în minutul 52, când Adina Meiroşu a egalat (25-25), iar apoi Adriana Nechita a ratat un contraatac care putea aduce echipa noastră în avantaj. În plus, în loc de a ne reabilita după eliminarea definitivă de pe teren a Anitei Gace (la 27-25), fetele lui Tadici au avut un final de meci absolut nefast. Podravka a răsucit adânc cuţitul în rană în ultimele două minute de joc, atunci când au mărit diferenţa la cinci goluri (32-27), iar cel puţin până la meciul retur au acum prima şansă de calificare în semifinalele Cupei Cupelor.
Podravka Koprivnica: Barbara Stancin, Ivana Jelcic – portari, Mojca Dercar, Maja Koznjak (3 goluri), Bozica Palcic (6), Natalja Todorovska (5), Maja Zebic (2), Anita Gace, Ema Blazekovic, Lidija Horvat (5), Svitlana Pasicnik (10, 3 din 7 metri), Slavica Suster, Marijana Tarle (1), Miranda Tatari. Antrenor: Josip Sojat.
Oltchim Rm. Vâlcea: Tereza Pâslaru, Luminiţa Dinu – portari, Ionela Gâlcă (4 goluri), Adriana Nechita (1), Roxana Gatzel (1), Roxana Gheorghe, Steluţa Luca (1), Valentina Ardean (1 – din 7 metri), Ramona Maier (9, 6 din 7 metri), Adina Meiroşu (6), Valeria Beşe, Oana Manea, Mihaela Tivadar, Narcisa Lecuşanu (4). Antrenor: Gheorghe Tadici.

„Am dat de o nucă tare!”
Pentru eşecul de la Koprivnica, antrenorul Gheorghe Tadici a găsit vinovaţi în curtea proprie, dar a acuzat şi prestaţia arbitrilor, care, în opinia sa, au eliminat-o gratuit pe Ionela Gâlcă, iar apoi au făcut tot ce le-a stat în putere pentru a le asigura gazdelor un avantaj cât mai mare pe  tabela de marcaj: „De vreo două luni încerc să le atrag atenţia jucătoarelor să nu se raporteze doar la meciurile din campionat, pentru că nivelul de aici este foarte scăzut în comparaţie cu cel din cupele europene. De data aceasta, am dat de o nucă tare, o echipă cu o disciplină de fier, cu jucătoare fără veleităţi de vedete şi cu un antrenor care le-a ţinut în bine în frâu. Altfel, se poate spune că a fost de fapt şi un meci între selecţionatele Croaţiei şi cea a României, Podravka şi Oltchim dând fiecare câte 10-11 jucătoare loturilor naţionale”
„Sigur că principalii vinovaţi suntem noi, am făcut greşeli impardonabile, însă după ce am revăzut înregistrarea meciului de la Koprivnica am ajuns la concluzia că eliminarea Ionelei Gâlcă a fost absolut gratuită. Deşi nu este bine din punct de vedere pedagogic, vă mărturisesc că Gâlcă este jucătoarea numărul 1 de la Oltchim! Graţie evoluţiei sale şi golurilor marcate Oltchim-ul a avut această serie de rezultate excepţionale. Atunci s-a rupt practic echilibrul între cele două echipe, pentru că Mihaela Tivadar, cea care-a înlocuit-o pe Gâlcă a avut un randament foarte slab. Arbitrii au început şi ei o «vânătoare» de eliminări menită a ne crea greutăţi, la Gatzel, la Dinu, ori în aceste condiţii, rezultatul a venit de la sine. Ce-i drept, nici evoluţia a două dintre componentele de bază ale echipei noastre nu ne-a fost de mare ajutor: mă refer la Luminiţa Dinu şi la Valentina Ardean. Prin minutul 43 s-a accidentat şi Steluţa Luca, iar ieşirea ei de pe teren ne-a privat de un om important în defensivă”, a mai spus Tadici după meciul din Croaţia.