Pas cu pas, spre podium

Someş Gaz Beclean – FC Oltchim Rm. Vâlcea 1-2 (1-2)

Odată cu victoria obţinută în urmă cu două săptămâni pe teren propriu a dispărut şi presiunea de pe umărul jucătorilor de la Oltchim. Elevii lui Costel Gaiţă s-au îndepărtat atunci de zona periculoasă din subsolul clasamentului, au scăpat şi de critici, aşa că vâlcenilor nu le mai rămânea decât să se gândească la posibilităţile de a reveni la celălalt pol, superior al ierarhiei.

Şi chiar au putut să-şi facă liniştiţi planuri, dat fiind faptul că în această etapă au întâlnit în deplasare ultima clasată, Someş Gaz Beclean, o echipă care reuşise şi ea să obţină un rezultat de egalitate în acest retur, ce i-a fost însă anulat, se pare, de Federaţie, ca urmare a faptului că „găzarii” ar fi folosit în meciul respectiv doi jucători aflaţi în stare de suspendare. Astfel, gazdelor nu le-a mai rămas nimic, poate doar orgoliul de apărat şi ambiţia de a mai încurca o parte din echipele acestei serii de Liga a III-a. Sperau că vor reuşi acest lucru şi cu FC Oltchim, însă vâlcenii n-au acceptat un alt deznodământ în afara unei victorii „chimiste”.
Meciul s-a jucat practic în prima repriză, când s-au înscris toate cele trei goluri ale partidei. Primul în minutul 7, al cărui autor a fost Glăvan, apoi a urmat golul de 1-1 al gazdelor, pentru ca Negrescu, cu două minute înainte de încheierea primei reprize, să stabilească scorul pauzei şi pe cel final, de 2-1 pentru Oltchim. Partea a doua a meciului a fost descrisă succint şi cât se poate de revelator de antrenorul Gaiţă: „Un atac furibund la poarta noastră al arbitrilor şi nimic mai mult!”. Dar din care, spunem noi, vâlcenii au reuşit să iasă cu bine, aşa că acum Oltchim-ulse află la doar patru puncte de podium.
Pentru FC Oltchim au evoluat: Vlădoi – Glăvan, Stoica, Băiţa, Zgăbăruş, Nuţu, Olaru, Negrescu, Pană, Creangă, Smedescu. Au mai jucat: Preda, Tudorică, Nicorici şi Bolcu.

„Arbitraj execrabil”
De multe ori antrenorul Oltchim-ului s-a plâns de arbitrajele de care a avut parte, însă de această dată prestaţia „fluieraşilor” – Horia Abrudan (Zimbor), la centru, Mihail Blindu şi Gabriel Cirlea (Sibiu), la cele două linii – chiar l-a indignat. Astfel că, deşi a câştigat meciul, Gaiţă a ţinut să „evidenţieze” din tot acest meci disputat la Beclean, doar maniera de arbitraj: „Am avut un arbitraj execrabil! Nici nu mai merită să amintesc. În viaţa mea n-am întâlnit aşa ceva. Ne-au anulat un gol valabil, iar la al lor, cel egalizator, a fost fault în atac. Am mai primit şi vreo 5 «galbene». Iar despre deciziile din repriza a doua nici nu mai are rost să amintesc”.

Vine Sănătatea la Vâlcea
Săptămâna trecută vâlcenii din Liga a III-a au întâlnit ultima clasată, iar acum urmează o altă grupare aflată sub linia de plutire în seria a V-a, Sănătatea Servicii Publice Cluj. Dacă ţinem cont de aceste aspecte, ale situaţiei din clasament, am putea spune că gruparea lui Gaiţă are un program lejer. Însă de obicei echipele mai slab clasate pun destule probleme şi reuşesc să provoace uneori „surprize” de proporţii. Am scăpat de un asemenea obstacol, în meciul cu Someş Gaz Beclean, dar vineri, 23 martie, de la ora 15.30, urmează un nou test de … „sănătate”. Ca de obicei, obiectivul „chimiştilor” nu este altul decât acela al câştigării tuturor celor trei puncte, fapt ce i-ar putea readuce printre echipele fruntaşe încă din această săptămână.