Debut cu dreptul pentru antrenorul Bărbuţ

• FC Oltchim a reuşit să se impună în Cupa României cu 4-0 în faţa celor de la FC Argeş III

Deşi fusese iniţial programată să joace miercuri, 29 iulie, până la urmă FC Oltchim s-a deplasat joi la Piteşti, pentru întâlnirea din cea de-a doua fază a Cupei României, cu FC Argeş 3. Asta pentru că echipa a doua a clubului din Trivale a jucat în Cupa, cu FC Târgovişte, tot pe teren propriu, astfel că s-a dorit evitarea disputării a doua meciuri pe aceeaşi bază sportivă. Revenind la partida susţinută de FC Oltchim, să spunem că aceasta a fost prima oficială pe care a disputat-o formaţia vâlceană sub comanda cuplului de antrenori Bărbuţ-Vlădoi.

Date fiind antecedentele, se zvonea că în cazul unui insucces la Piteşti, noii antrenori ai „chimiştilor” ar putea fi trecuţi în categoria „foştilor”. N-a fost, însă, cazul ca ideea să prindă contur, asta pentru că FC Oltchim a reuşit să se impună de o manieră categorică în Trivale, pe terenul echipei de Liga a IV-a a clubului FC Argeş.
Cu Marinescu în zi de graţie, vâlcenii au preluat iniţiativa încă din start, în minutul 5 al întâlnirii reuşind deschiderea scorului. Marinescu a trecut peste dezamăgirea dată de ratarea transferului în Liga a II-a, la CSM, şi a revenit la FC Oltchim cu o „dublă. A deschis scorul pentru formaţia chimistă, iar apoi, cu un minut înainte de pauză, a majorat avantajul echipei vâlcene la 2-0. Astfel, în partea secundă „chimiştii” au putut juca relaxat, fără presiune. Conform spuselor „secundului” Vlădoi, gazdele au încercat în câteva rânduri să întoarcă soarta partidei, însă jocul bun al apărării şi al liniei de mijloc a făcut ca FC Oltchim să plece din Trivale fără gol primit. În plus, a mai reuşit în cel de-al doilea mitan să mai înscrie de încă două ori, în minutul 65 printr-o „foglia seca” a lui Dănuleţ, iar apoi pe final de partidă, prin Răcăreanu. S-a terminat 4-0 pentru FC Oltchim, care sâmbătă, 8 august, va juca din nou în Cupa României.
În partida de la Piteşti pentru FC Oltchim au evoluat: Vlădoi (Popescu) – Moldoveanu, Bărbuţ, Stoica, Creangă (Amza), Preda, Nuţu, Olaru (Oanţă), Marinescu, Smedescu (Dănuleţ), Răcăreanu.

Următorul adversar, Minerul Mătăsari
Luni, 3 august, FRF a făcut public şi programul următoarei faze a Cupei României. Între cele 40 de echipe care vor juca în această rundă se regăseşte şi FC Oltchim Rm. Vâlcea. Pentru a treia oară în această ediţie de Cupa României, „chimiştii” vor juca tot în deplasare. Sâmbătă, 8 august, de la ora 17.30, FC Oltchim va întâlni la Mătăsari pe Minerul din localitate. (S.S.)