Alte sporturi

Vâlceanul Adrian Mihăescu a obţinut medalia de aur în Capitală

În zilele de 27 şi 28 februarie, în Sala „Lia Manoliu” din Bucureşti s-a desfăşurat o nouă etapă a Campionatului Naţional de atletism destinat juniorilor II. De la CNMB, cele mai bune rezultate le-a obţinut Adrian Mihăescu – medalia de aur la 400 metri plat şi bronz la 60 metri plat. Apoi, dintre ceilalţi vâlceni participanţi s-au mai remarcat Laura Dumitraşcu (bronz la proba de săritură în lungime şi locul 4 la triplusalt) şi Aura Vătafu (argint la 800 metri plat), iar la ştafeta de 4×2 ture, echipa Colegiului Naţional „Tudor Vladimirescu” Drăgăşani a obţinut medalia de bronz şi CNMB Rm. Vâlcea – locul 5. „Sunt mulţumită de rezultatele atleţilor vâlceni, s-au descurcat foarte bine. Sper să facă acelaşi lucru şi la următoarea etapă a Campionatului Naţional de juniori III, ce se va desfăşura în zilele de 14 şi 15 martie, tot la Bucureşti”, ne-a declarat Rodica Tomoiagă, antrenoare de atletism la CNMB Rm. Vâlcea.

Recorduri personale pentru atleţii vâlceni

Săptămâna trecută, în aceeaşi locaţie a avut loc şi o etapă a Campionatului Naţional de atletism rezervat juniorilor I. Sportivii vâlceni nu au obţinut medalii la această competiţie, dar, potrivit declaraţiilor antrenoarei Rodica Tomoioagă aceştia au realizat recorduri personale. Este vorba despre Ana Maria Roşianu, care s-a clasat pe locul 5, Adrian Mihăescu – locul 7 şi Simina Rizea – locul 8, la proba de 60 metri plat, iar Florina Dobriţoiu – locul 7 la 60 metri garduri. Şi la proba de ştafetă 4×2 ture, atleţii de la CNMB Rm. Vâlcea au obţinut un rezultat bun, echipa formată din Livia Trestianu, Adina Rădoi, Simina Rizea şi Marinela Mazilu, clasându-se pe locul 8.

Copiaţi, copiaţi, dar mai şi întrebaţi!

Dacă tot a venit vorba despre Marinela Mazilu am vrea să revenim asupra unui articol publicat într-un număr anterior al ziarului nostru, în care spuneam că atleta va participa la „Cupa Americii” de la „Lake Placid”. Ei bine, marţi, după apariţia ziarului nostru, am aflat că acest lucru nu se va mai întâmpla datorită lipsei de fonduri, deplasarea sportivei în America fiind destul de costisitoare. Numai că informaţia a apărut ulterior, la câteva zile după ce ARENA era pe piaţă, copiată cuvânt cu cuvânt şi în alte publicaţii vâlcene, ai căror redactori habar n-aveau că Marinela Mazilu nu va mai trece Oceanul Atlantic. Îi rugăm pe colegii noştri din presă, care au plagiat acel material să îşi reinformeze cititorii, aşa cum facem noi acum, dar cu rugămintea să nu copieze şi acest articol.