Alte sporturi

Karatiştii lui Mihai Ioniţă au obţinut trei medalii de aur la Hunedoara

Recent, la Hunedoara a avut loc o competiţie de nivel naţional ce a fost organizată sub egida Federaţiei Române de Karate Modern. Este vorba despre Cupa „Iancu de Hunedoara”, concurs la care din partea CSŞ – CS „Ioniţă Sport Center” Rm. Vâlcea au participat 18 sportivi. La start s-au adunat 12 cluburi afiliate la FRKM, cu un număr total de 280 de participanţi, începând de la copii de şase ani şi până la seniori. În urma unui comportament demn de apreciat, karatiştii vâlceni aflaţi sub îndrumarea antrenorului Mihai Ioniţă au obţinut un număr total de 11 medalii – 3 de aur, 3 de argint şi 5 de bronz. Aşadar, sportivii care au câştigat medalia de aur sunt Bogdan Opincariu (kumite individual, copii III, -33 kg) şi George Gîlcă (kumite individual, juniori, -68 kg).

La kata pe echipe, competiţie rezervată sportivilor încadraţi în categoria de copii III, medalia de aur i-a revenit echipei formate din Bogdan Opincariu, Robert Alexandru şi Dragoş Costin. Argint au obţinut Ioana Ioniţă la proba de kata individual, categoria mini-cadete, Nicolae Dancilă tot la kata individual, mini-cadeţi şi echipa compusă din Nicolae Dancilă, Andrei Cruceru şi Ştefan Pădureţu, la kata pe echipe, mini-cadeţi. În ceea ce priveşte cele cinci medalii de bronz, acestea le-au revenit următorilor sportivi: Dragoş Costin (kata individual, copii III), Andrei Cruceru (kata individual, copii III), Constantin Sorlei (kumite individual, copii III), Marian Rădoi (kumite individual, mini-cadeţi) şi Ioan Şarpe (kumite individual, cadeţi). (O.D.)