Nycoil Guşoeni, învinsă în prelungiri dintr-un penalti discutabil

Seria de victorii a celor de la Nycoil Guşoeni a fost întreruptă sâmbătă, 25 octombrie, de Prima Prundeni care s-a impus cu scorul de 2-1. Victoria oaspeţilor a fost, însă, contestată de echipa gazdă, nemulţumită de faptul că golul de 2-1 al celor din Prundeni a fost marcat în prelungirile partidei, dintr-un penalti uşor acordat. Amărăciunea că au pierdut uşor cele trei puncte a fost dată şi de faptul că Nycoil a reuşit să deschidă scorul în minutul 55, fiind egalată cu un sfert de oră înainte de final. Gruparea din Guşoeni se mulţumea până la urmă şi cu un rezultat de egalitate, însă centralul întâlnirii a dat şansa oaspeţilor de a se impune.

În minutul 92 al partidei, un apărător al gazdelor a vrut să respingă balonul din propriul careu, dar s-a dezechilibrat şi, în cădere, a atins fără să vrea mingea cu mâna. Centralul a dictat penalti, spre nemulţumirea gazdelor, care-l mai acuzaseră în timpul partidei şi pentru faptul că acesta nu le-a acordat lor o lovitură de pedeapsă la scorul de 1-0. Prima Prundeni a profitat de această şansă şi a marcat golul care i-a adus toate cele trei puncte în meciul de la Guşoeni. (N.C.)