Alte sporturi

Vâlceanca Ionela Târlea a luat aurul la Campionatul Naţional

În urmă cu o săptămână, a avut loc la Bucureşti, pe Stadionul din cadrul Complexului Sportiv „Lia Manoliu”, finala Campionatului Naţional de Atletism la seniori. La această competiţie importantă din calendarul FR Atletism au participat în jur de 300 de sportivi din toată ţara, iar din judeţul nostru s-au înscris în concurs printre alţii si atleţi de la Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu” din Drăgăşani, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” din Rm. Vâlcea, precum şi de la CS Chimia Rm. Vâlcea. Printre atleţii vâlceni care au făcut o impresie bună se numără şi sportiva Alina Predescu, legitimată la CS Chimia Rm. Vâlcea (acolo unde este antrenată de profesoarele Lelioara Alexandrescu şi Angela Popescu).

Vâlceanca s-a clasat pe locul 4, ratând in extremis obţinerea unei medalii. Alexandru Teofilescu a ocupat aceeaţi poziţie, fiind şi el un mare ghinionist. Cea mai bună performanţă a fost obţinută de vicecampioana olimpică şi multiplă campioană naţională, Ionela Târlea, legitimată în prezent la CS Dinamo Bucureşti. Sportiva de origine vâlceană s-a clasat de două ori pe prima poziţie şi a obţinut două medalii de aur, la probele 200 de metri plat şi, implicit, la 400 de metri garduri. Ionela Târlea aşteaptă cu nerăbdare Jocurile Olimpice din luna august, din China, unde speră că ne va face din nou mândri că este vâlceancă şi se va întoarce acasă cu o medalie. (L.C.)