„Ortacii” lui Ilinca n-au avut emoţii cu Victoria

* nou-promovata n-a avut nicio ocazie clară de gol în „mină”!

Minerul Berbeşti a început destul de oscilant acest sezon, iar după succesul categoric obţinut în faţa echipei Dinamo 2007 Rm. Vâlcea pe teren propriu (3-0), a urmat un eşec cu totul surprinzător în deplasare: 1-2 la Flacăra Horezu. Lucrurile tind să revină însă – încet, încet – la normal. La finele săptămânii trecute, elevii lui Vasile Ilinca au trecut fără emoţii de Victoria Frânceşti, cu scorul de 4-0, berbeştenii înscriind de câte două ori în fiecare repriză. De partea cealaltă, echipa lui Nicu Strâmbeanu a prins o zi cu adevărat proastă, neavând practic nicio ocazie clară de gol. „A fost un meci fără emoţii pentru noi, pe care l-am avut la discreţie din primul şi până în ultimul minut de joc. Am jucat bine, având în faţă o echipă căreia nu i-am dat practic nicio şansă să ne creeze vreo problemă”, a explicat antrenorul Vasile Ilinca la finele partidei.
În această săptămână, „ortacii” vor evolua de două ori în deplasare. Mai întâi, miercuri, 8 septembrie, în runda intermediară, Minerul Berbeşti va înfrunta pe AS Nova Turist Mihăeşti, pentru ca ulterior, mai precis sâmbătă, 11 septembrie, să joace la Perişani, cu echipa locală Posada. „În aceste două meciuri vom vedea cu adevărat care e valoarea noastră”, a adăugat Ilinca.