Viitorul Păușești Măglași și-a luat revanșa cu Pietrari după remiza de la Lăpușata

În runda precedentă, Viitorul Păușești Măglași a pierdut două puncte pe terenul unei echipe din subsolul clasamentului Ligii a V-a, Inter Lăpușata. Claudiu Dumitru și colegii săi au condus cu 1-0, dar s-au văzut egalați pe final de o formație care nu obținuse niciun punct până atunci. Sâmbătă, 8 octombrie, echipa din Păușești Măglași și-a luat revanșa în confruntarea cu Pietrari, formație pe care o cunoșteau bine din sezonul precedent, de la Liga a VI-a. S-a terminat 4-2 pentru gazde. Octavian Andreescu a deschis scorul în minutul 20, cu un șut-centrare, de lângă fanionul de la colțul terenului, direct în vinclu. După vreo 10 minute, s-a dublat diferența. Cătălin Pîrvu, cu o super-execuție, de la 20 de metri, a dus scorul la 2-0. S-a dovedit periculos. Pietrărenii au revenit în joc, profitând de două greșeli în defensiva gazdelor. Ambele goluri le-a înscris polițistul Alin Roșianu. A fost 2-1 la pauză și 2-2, la reluare.

Formația din Păușești Măglași a restartat partida. S-a desprins în ultimele 30 de minute. A revenit în avantaj după o fază lucrată, patru-cinci pase din prima. Nicolae Dragoș a fost la finalizare: 3-2. Spre finalul jocului a intrat și Bogdan Cotea, care a stabilit scorul final: 4-2.

”Ne bucurăm că acumulăm puncte. Meciul cu Pietrari a fost destul de ușor pentru noi, deși poate evoluția scorului nu arată acest lucru. Oaspeții s-au prezentat mai slab decât de obicei, cu doar 12 jucători disponibili, dintre care 2-3 băieți pe care nu i-am mai văzut, dar care nu au impresionat. A lipsit Pripor, știam că au și doi suspendați, iar Mogoșanu, Neghină, au mai îmbătrânit și ei și nu mai e așa ușor să facă diferența. Mai ales la Păușești Măglași, unde toate echipele sunt încurcate de teren. Pe noi ne avantajează, pentru că îl cunoaștem foarte bine. Toți aleg să joace în prima repriză la deal, ca a doua să le fie mai ușor, dar e o capcană. Pe noi nu ne încurcă cu nimic. Am condus cu 2-0, am înscris două goluri frumoase, unul prin Cătălin Pîrvu, care este fiu al satului, un om respectat în comună, care ne-a sprijinit permanent, chiar și când evolua la Galicea. Apoi i-am băgat în joc prin două greșeli personale. În repriza secundă, la 2-2, știam că nu se închid adversarii, că vor ieși la joc. Am pus mingea jos și tot ce am discutat la pauză, ne-a ieșit. Singura dezamăgire este că am primit două goluri pe niște neatenții. Aveam cred că a patra apărare din campionat. Suntem aproape de podium, dar nu ne gândim la primele locuri. Nu acesta e obiectivul, ci doar să rămânem în acest eșalon, să formăm o echipă omogenă, de viitor”, a precizat Claudiu Dumitru, liderul formației din Păușești Măglași.