Liga IVFotbal

Cheia succesului stă în… chefuri! Un jucător de la Malaia, venit direct de la nuntă, a marcat două euro-goluri și a adus victoria Forestei

Duminică, 9 octombrie, la Malaia s-au întâlnit un fel de… ”morții cu răniții”, în sensul în care nici Foresta și nici adversara sa, Minerul Berbești, nu au reușit să strângă tot lotul pentru această confruntare. Au lipsit jucători importanți din ambele tabere. ”Minerii” nu i-au avut nici pe Văduva, nici pe Nica, nici pe Cătălin Bucă și alte ”piese” din angrenajul echipei. La gazde, printre absenți, de pe teren, nu de la stadion, s-a regăsit și Aly Glodeanu, cu mâna imobilizată după un meci anterior.

Perioadele bune de joc au alternat. Au început mai bine gazdele. Vangu, dintr-o lovitură liberă, a trimis balonul puțin peste poartă, apoi Cârstoiu a ”pus” mingea la vinclu, dar în exterior. La jumătatea reprizei, s-a produs deschiderea scorului. „Bizonul” Câstoiu a centrat impecabil din corner, iar Andro Pruneși și-a adus echipa în avantaj: 1-0. Berbești, aflată la cea mai lungă deplasare (peste 150 de kilometri), a avut reacție după primirea golului. Dragoș Mihai, fostul portar, atacant acum, a încercat să-și facă singur un cadou frumos. A marcat, dar, spre dezamăgirea tuturor din tabăra sa, golul a fost anulat pe motiv de off-side. Imediat, Minerul a mai avut o ocazie clară, dar a ratat șansa egalării. Totuși, s-a făcut 1-1. Irinel Cazacu, revenit după patru luni de străinătate, pe teren, în lotul echipei, a restabilit echilibrul în minutul 38.

Debutul părții secunde a aparținut tot oaspeților, care au preluat conducerea. În minutul 48, după o degajare a lui ”Bujie” (unul dintre frații Codin, din defensiva Minerului) din careul mic, ușor deviată, mingea a ajuns în adâncime, la Surdu, care i-a luat fața adversarului și a finalizat elegant: 1-2. Practic, din trei atingeri, balonul a fost în plasă. Oaspeții au mai avut o șansă importantă, să se ducă la două goluri în fața, după o indecizie în apărarea Forestei, dar Surdu nu a reușit să profite.

În loc să se facă 1-3, scorul a devenit din nou egal. Intrarea lui Iulian Beleț (în minutul 55, în același timp cu Mădălin Tîrș) a schimbat soarta partidei. Beleț s-a întors la 6 dimineața de la nuntă și nu a ajuns la startul meciului. A venit la pauză. Cheful i-a priit. A jucat pe teren mai bine chiar decât la petrecere. În minutul 60, a executat un corner. I-a dat efect mingii, care s-a oprit direct în vinclu. Euro-gol, de 2-2. Același jucător a făcut diferența în minutul 70. Beleț a uimit iar asistența cu un gol de kinogramă, o execuție de clasă, dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri: 3-2. Scorul final a fost stabilit din minutul 88. Alex Anghel a trimis balonul, din interiorul careului, la vinclu: 4-2. A fost a treia victorie pentru Malaia, care o urcă la mijlocul clasamentului Ligii a IV-a.