Viitorul Dăeşti i-a învins azi, la Fedeleşoiu, pe sibienii de la Hermannstadt 2

Sâmbătă, 10 octombrie a.c., de la ora 15:00, stadionul din Fedeleşoiu a găzduit partida de Liga a III-a dintre Viitorul Dăeşti şi Hermannstadt 2. Din cauza măsurilor de prevenire a răspândirii noului coronavirus, regulile au fost destul de aspre. În tribune, au avut acces câteva zeci de spectatori, alţi peste o sută de suporteri răspândindu-se în jurul bazei, pentru a respecta distanţarea socială, iar jandarmii şi Poliţia să nu aibă motive să întrerupă meciul. Şi de această dată, primarul George Popolan a fost alături de echipă, prezenţa şi reacţiile sale dovedindu-se a fi extrem de motivante pentru gazde.

Viitorul Dăeşti a dominat încă de la început, prima ocazie de gol având-o în minutul 8, printr-o lovitură cu capul, dată de Rizea puţin peste poarta sibienilor. Câteva momente mai târziu, Neacşu a ratat incredibil, spre stupefacţia tuturor celor prezenţi, apoi căpitanul – Pîrvu. În prima jumătate de oră, jucătorii Hermannstadt au construit doar trei atacuri periculoase, dar unul a şi fost finalizat de talentatul atacant Adrian Ster. Vâlcenii au continuat să-şi bată joc de nenumăratele ocazii de a înscrie şi cu 12-13 minute înainte de pauză. Părea că nu doresc să bage gol sau că nu doresc să câştige. De pe margine, Lucian Giurcă şi George Popolan, din partea opusă, au început să fie mai vocali, iar cu 11 minute înainte de pauză Dăeştiul a egalat, prin Georgescu. Cu câteva minute de pauză, Pîrvu are pe şiret o şansă colosală de a prelua conducerea, dar ratează din nou. La fel şi Georgescu, în minutul 44, când trage un şut senzaţional pe poarta sibienilor. Vâlcenii mai reuşesc o fază periculoasă prin Rizea, dar tabela rămâne neschimbată.

În primul minut din cea de-a doua repriză, Dăeştiul este din nou aproape de gol. În cele din urmă, în faţa avalanşei, portarul sibienilor faultează şi arbitrul dictează lovitură de la 11 metri, transformată imediat de vâlceni, prin Pîrvu. În minutul 60, Marian înscrie al treilea gol pentru echipa lui Popolan. În ultima jumătate de oră, Viitorul Dăeşti a avut alte ocazii succesive de gol, dar din păcate nefinalizate. În minutul 80, sibienii au simulat un fault şi arbitrul s-a grăbit să le ofere o lovitură de la 11 metri. „Arbitre, ai jucat la pariuri?” – s-a auzit din gura mai multor spectatori. Adrian Ster nu s-a lăsat impresionat şi a înscris al doilea gol. După timpul regulamentar, au fost 3 minute de prelungiri, în care tot Viitorul Dăeşti a dominat. Pîrvu a avut din nou şansa să înscrie, dar fără succes. Scor final Viitorul Dăeşti – Hermannstadt 2 (3-2).