Viitorul Dăești a întrerupt seria ”neagră”. Victorie cu ”satelitul” FC Hermannstadt

La doar trei zile distanță de meciul epic, cu Vedița Colonești, din Cupa României, Viitorul Dăești a revenit pe teren. Sâmbătă, 10 octombrie, formația pregătită de Lucian Giurcă a primit vizita ”satelitului” FC Hermannstadt 2. Sibienii au venit la Fedeleșoiu cu o echipă formată în majoritate din copii, fără a avea prea multe variante pe banca de rezerve. Sperau ca deznodământul să fie același din partida cu Minerul Costești, dar nu a fost așa.

Chiar și fără mulți jucători importanți, printre care căpitanul Lucian Iordache (suspendat după meciul din Cupă), golgheterul Florin Costea, Ovidiu Comanescu, Mihai Deaconescu, Matei, dar și fără tinerii Marinoiu și Pufu, Viitorul a încercat din start să preia controlul jocului. A avut câteva oportunități bune de a înscrie în debutul partidei, dar după un sfert de oră de joc tabela indica 0-1. Șter a prins un șut bun, de la 20 metri, în vinclu. Dăeștenii au forțat egalarea. Aceasta a venit abia cu 10 minute înainte de finalul primei reprize. ”Zorro” Georgescu, jucător care a lipsit în meciul de Cupă din cauza unei lovituri puternice în zona feței pe care a primit-o la Tg. Cărbunești, a înscris pentru 1-1.

În partea secundă, balanța a înclinat în favoarea gazdelor. Chiar în debutul reprizei a doua, imediat după reluarea jocului, Neacșu, atacantul care a avut un rol extrem de important în Cupă, reușind să ducă meciul în prelungiri, prin două goluri și să înscrie inclusiv din punctul cu var, a scos penalti pentru Dăești. L-a transformat Robert Pîrvu, iar dăeștenii au preluat conducerea: 2-1. 10 minute mai târziu, trupa din Fedeleșoiu a punctat din nou. Vasile, care a lipsit în ultimele două jocuri, iar în această partidă a intrat în repriza secundă, a centrat, iar la primire s-a aflat Ionuț Marian, care a dus scorul la 3-1. Suspansul s-a prelungit, oarecum. Cu 10 minute înainte de finalul jocului, după o neglijență în careul gazdelor, arbitrul a indicat punctul cu var. Același Ster a redus din diferență: 3-2. Ultimele minute nu au mai adus nimic nou pe tabelă. Sibienii nu au mai avut forța de a se lupta cu Dăești, care și-a trecut, astfel, în cont, cel de-al doilea succes din acest sezon al Ligii a III-a. În etapa viitoare, formația pregătită de Lucian Giurcă va juca, în deplasare, cu Jiul Petroșani. Confruntarea va avea loc sâmbătă, 17 octombrie.