Victorie în inferioritate numerică sub comanda lui Dan Vîrtopeanu

* Lotru Brezoi s-a descurcat şi fără antrenorul Grossu, reuşind să se impună cu 3-1 în faţa Olteţului Alunu

Brezoienii confirmă încă o dată ideea lansată de antrenorul Vasile Grossu: „în deplasare – mieluşei, acasă – lei”. De această dată pe teren propriu au reuşit să învingă o formaţie din subsolul clasamentului, pe Olteţul Alunu, care a pus probleme gazdelor doar până la un anumit moment. Lotru a deschis scorul încă din prima repriză prin Costache, însă oaspeţii au forţat egalarea şi în debutul părţii au reuşit să marcheze pentru 1-1 prin Iriza. Sperau să plece dintre munţi măcar cu un punct, în semn de răsplată pentru deplasarea lungă pe care-au făcut-o. Olteţul, însă, a fost nevoită până la urmă să se declare învinsă. În partea secundă a întâlnirii atitudinea brezoienilor s-a schimbat total, rezultatul determinării din cel de-al doilea mitan reflectându-se pe tabela de marcaj. Lotru a reuşit să câştige meciul în condiţiile în care antrenorul i-a lipsit (Vasile Grossu fiind plecat cu juniorii la o competiţie), acest rol fiind îndeplinit de Dan Vîrtopeanu, în plus, echipa gazdă rămânând încă din apropiere de minutul 60 şi în inferioritate numerică. Costache a primit roşu pentru injurii la adresa arbitrului. Imediat după acest incident, Lotru a preluat din nou avantajul după o incursiune a lui Badiu finalizată cu un gol frumos. Iar 3-1 s-a făcut spre final, când Nistor a obţinut un penalti. Brezoianul a scăpat singur cu portarul, care n-a mai avut altă soluţie decât faultul. Lovitura de pedeapsă a fost executată de Făsui, care a închis tabela la scorul de 3-1.

„Parcă au dat dracii-n ei a doua repriză”

Victoria brezoienilor obţinută în faţa echipei din Alunu l-a mulţumit pe Dan Vîrtopeanu, care la această partidă a îndeplinit şi rolul de antrenor pentru Lotru. „A fost un meci dificil pentru că noi ne-am făcut singuri viaţa grea. Ne-a pus probleme şi vremea, dar am reuşit totuşi să câştigăm. Dacă era terenul practicabil, cred că îi «zăpăceam»! Nu ştiu ce s-a întâmplat în repriza secundă cu jucătorii noştri. Parcă au dat dracii-n ei! Au jucat bine, şi-au creat ocazii şi au câştigat cu 3-1 în condiţiile în care la 1-1 am rămas în inferioritate numerică”, ne-a spus Dan Vîrtopeanu.