Liga IVFotbal

Vicelidera, medie de un gol la 10 minute, la Băbeni. Sparta și-a consolidat lotul cu doi portari

În ultimele zile, Sparta și-a consolidat lotul. Au fost cooptați doi goal-keeperi. Unul cu experiență, cu prezențe la loturile naționale în perioada junioratului, altul tânăr. Ambii au debutat. Unul în meciul trecut, altul sâmbătă, la Băbeni. Juniorul Gabriel Grigore și George Dozescu închid poarta viceliderei, pe finalul acestui sezon, alături de Darius Tudose. Cel mai recent meci al formației pregătită de Mihai Lungan și Romeo Chelcea a fost ca un antrenament cu public. Sparta a marcat pe terenul penultimei clasate, AFC Băbeni, 9 goluri (scor 0-9). Practic a fost o medie de un gol la 10 minute. Puștii lui Eugen Roșu s-au uitat poate prea mult pe clasament și au intrat pe teren descurajați. Nu au mai avut aceeași atitudine, dezinvoltură și energie ca în partidele precedente. I-ar fi ajutat. Poate nu să obțină un rezultat pozitiv, dar să reducă proporțiile scorului.

Râmnicenii au marcat din minutul 1. Laurențiu Cazan, jucător plecat de la Băbeni, a punctat primul. Până la final a mai înscris de alte două ori. A fost 0-4 la pauză. În afara hattrick-ului reușit de Cazan, au mai marcat pentru oaspeți: Ștefan Popa, Bobi Mihăilă (de două ori), Streinu, Ștefan Pașoi. Juniorul Mario Mutu (2006) a închis tabela din minutul 85 cu un șut de la peste 30 de metri.