Liga IVFotbal

Chimia a transferat doi jucători de bază de la Olanu. Au debutat cu dreptul, la Budești

După un debut nefast, Chimia a început, din runda precedentă, revirimentul. Sâmbătă, la Budești, a obținut a doua victorie consecutivă. Formația pregătită de Alin Savu și Ovidiu Creangă a câștigat cu 2-0. A marcat câte un gol pe repriză. A avut și două noutăți în lot. Zilele trecute au fost transferați doi jucători de bază de la ACS Olanu, echipă de Liga a V-a aflată în lupta pentru promovare.

”Am luat portarul, pe Elvis Năstase, un copil de 2005, foarte bun și pe Robert Matei, jucător de profil defensiv. Ambii au debutat. Elvis a fost titular, iar Robert a intrat în minutul 20, în locul lui Terteci, care s-a accidentat. Debuturile celor doi au fost de bun augur. Elvis a avut câteva intervenții bune în prima repriză. Săptămâna trecută l-am readus și pe Speedy (Edi Tufan), care și el s-a reintegrat foarte bine. Am avut 1-0 la pauză, la Budești. Am deschis scorul în minutul 15, prin Tzutzy Băgălin, din penalty. Am mai avut ocazii importante. Ilie, din trei metri, Georgescu, au ratat. În partea secundă ne-am impus și mai mult jocul. Am mai avut două bare (prin Tzutzy și Răducea), dar și alte situații bune. Cătălin Duminică a dublat avantajul după o acțiune personală. Am avut și absențe. Printre alții, ne-au lipsit, Rara, Vlăsceanu, Ilea, dar ne-am îndeplinit obiectivul. Trebuie să câștigăm și cu Tomșani și să revenim acolo unde ne e locul, aproape de locurile fruntașe”, a precizat Gabi Glodeanu, oficialul Chimiei.