Liga IVFotbal

CS Gușoeni, șase puncte cu rivala zonală! Mădălin Roșu, dublă cu Atletic. ”Dacă meciurile ar fi durat 60 de minute, cred că eram printre primii clasați”

Sâmbătă, 30 martie, în Liga a IV-a a avut loc derby-ul sudului, între CS Gușoeni și Atletic Drăgășani. După ce a câștigat în tur, la Drăgășani, formația coordonată de Alex Concioiu și Adi Eftenie s-a impus și în al doilea meci al sezonului cu Altetic. A fost 4-1 pentru gazde. ”Acasă ne motivăm mai bine. Cu Drăgășani, am controlat jocul de la un capăt la altul. Am deschis scorul pe la jumătate primei reprize. «Milan» Mitrache a marcat. Am mai avut o bară și 2-3 ocazii. Am ratat și ne-am văzut egalați. A greșit marcatorul golului nostru, Edi Vlădescu a scos penalty, iar Stoian a egalat (1-1). În partea secundă, Mădălin Roșu a realizat dubla. Al doilea gol al său a fost dintr-o scăriță, peste portar. Am mai înscris și prin Andrei Ilinca. Jocul nu a mai fost tensionat, precum în tur. Jucătorii s-au respectat reciproc, ambele echipe au avut atitudine bună. E greu și pentru cei de la Drăgășani. Au mulți copii, în formare, de 14, 16, 17 ani. Și noi am suferit câteva pierderi, jucători de bază din tur nu au mai putut veni. Nici acum nu ne-am strâns în efectiv complet, ne-au lipsit jucători, nu prea am avut soluții pe bancă. Dar sunt mulțumit că față de alte meciuri nu am mai căzut pe final. Chiar am discutat cu Alex și băieții, să vorbim să facem meciurile de 60-70 de minute, că noi cam pentru atât avem energie. Când nu faci pregătire, e greu să reziști 90 de minute. Dacă am face un clasament cu rezultatele înregistrate până în minutul 60, cred că am fi printre primii. Încercăm să pasăm, să punem mingea jos, pentru că numai cu lungă și pe a doua nu ai cum să progresezi”, a declarat Adi Eftenie, antrenorul formației CS Gușoeni, echipă care a pierdut, în acest retur, un singur meci, cu lidera, FC Păușești Otăsău.