Vâlceanul Răzvan Pîrcălăbescu a câştigat Turneul Ambasadelor, din Mexic, cu reprezentanta României

La începutul acestui an, în Mexic s-a dat startului Turneului Ambasadelor la fotbal, competiţie organizată de Qatar, în perspectiva Campionatului Mondial de Fotbal pe care îl va găzdui la finele acestui an. Printre competitoare s-a regăsit şi Ambasada României în Mexic, care a obţinut victorii pe linie în fazele preliminare: cu Rusia (6-4), Ucraina (5-3), Belgia (7-0), Ministerul Afacerilor Externe din Mexic (2-0), El Salvador (10-3), SUA (3-2), Uniunea Europeană (10-1). ”Tricolorii” s-au calificat în semifinale, unde au înfruntat din nou Ministerul Afacerilor Externe din Mexic. De această dată s-au impus şi mai categoric, cu 4-1 şi au ajuns în finală, unde au dat piept chiar cu ţara organizatoare, Qatar. Ambasada României a câştigat şi ultimul joc, adjudecându-şi trofeul. Diin echipa ţării noastre care a pus umărul la acest succes a făcut parte şi un vâlcean, fost fotbalist şi arbitru, Răzvan Pîrcălăbescu, consilier economic şi comercial la Ambasada României în Mexic.