FotbalDiverse

S-a rescris istoria! După 49 de ani, o echipă din Liga a II-a a cucerit Cupa României! Un fotbalist vâlcean a pus umărul la această performanță

Anul trecut s-au împlinit 50 de ani de când Chimia Rm. Vâlcea, o echipă din eșalonul secund, cucerea Cupa României după o finală rejucată, cu Constructorul Galați. Această performanță i-a adus și posibilitatea să debuteze în cupele europene. Glentoran Belfast i-a fost adversară în Cupa Cupelor. Între timp, s-a mai întâmplat doar o dată ca o echipă din Liga a II-a să mai câștige Cupa. Rapid a obținut-o, în 1975. Miercuri, 15 mai 2024, a fost o nouă zi istorică. Corvinul Hunedoara, formație fără drept de promovare, care a terminat campionatul Ligii a II-a pe locul secund, a cucerit Cupa României după o finală cu Oțelul Galați. A fost un meci epic, decis la loviturile de departajare, după 2-2 în timpul regulamentar. Hergheligiu a fost ultimul executant și a adus bucuria pentru trupa antrenată de Florin Maxim. Fotbalistul vâlcean Alexandru Neacșa și-a adus contribuția la această mare performanță. Căpitan la Corvinul, Alex a fost cel care a ridicat primul trofeul deasupra capului. Hunedoara așteaptă acum să vadă dacă i se va da posibilitatea să reprezinte România în cupele europene. Deocamdată, se bucură de toată atenția și de premiul oferit de FRF și sponsori. Prin parcursul din Cupa României, hunedorenii și-au asigurat un premiu care se ridică la aproape 370.000 de euro. 240.00 de euro a fost doar recompensa pentru câștigarea finalei.