Unirea s-a impus categoric la Zătreni în doar opt jucători

OLTEŢUL ZĂTRENI – UNIREA PĂUŞEŞTI MĂGLAŞI 0-3
* deşi a avut trei fotbalişti în plus pe teren din minutul 57 (atunci când scorul era 0-1), Olteţul nu a reuşit să întoarcă rezultatul, ci a mai încasat alte două goluri

Fapte demne de transcris în cartea de istorie a fotbalului judeţean din Vâlcea s-au petrecut la finele săptămânii trecute la Zătreni. Deşi a avut trei jucători în plus pe teren din minutul 57, eliminaţi corect de centralul Alin Croitoru pentru cumul de cartonaşe galbene, echipa lui Nicolae Vâlcu nu a reuşit să întoarcă rezultatul consemnat în acel moment (0-1), ci dimpotrivă, a mai încasat alte două goluri şi a pierdut lamentabil acest duel!
„Am jucat slab, catastrofal, nici nu mă gândeam că vom pierde acest meci, dar am prins o zi cu adevărat proastă din toate punctele de vedere. Deşi adversarii au evoluat mai mult de o jumătate de oră în doar şapte jucători de câmp şi un portar, în loc să dăm noi goluri, ei au fost cei care ne-au surprins de câteva ori pe contraatac”, a menţionat Vîlcu.

Florin Oprescu, antrenor Unirea Păuşeşti Măglaşi: „Am fost precum eroii de la Termopile!”

Primul fotbalist de la Unirea Păuşeşti Măglaşi care a încasat cartonaşul roşu a fost Ion Muşat (în minutul 30), următoarele două eliminări din tabăra oaspeţilor survenind la începutul celui de-al doilea mitan – mai precis minutele 47 şi 55 (atunci când au mai fost trimişi la vestiare Claudiu Făiniş şi Ionuţ Borboană). În doar şapte jucători de câmp, oaspeţii au interpretat perfect lecţia contraatacului, au mai marcat de alte două ori (o dată din penalti), iar în plus au irosit încă o lovitură de la 11 metri, prin Marian Burduşel.
„Elevii mei pot fi comparaţi cu eroii de la Termopile, deoarece s-au bătut eroic pentru cele trei puncte în doar opt jucători şi au reuşit să le şi câştige! În plus, la 3-0, am ratat şi un penalti, prin Marian Burduşel, care a încercat să-l umilească pe portarul advers cu o scăriţă, dar acesta i-a ghicit intenţia. E un parcurs evident mai bun decât în sezonul trecut, dar opinia mea este că se poate chiar şi mai bine”, ne-a declarat la finele partidei de la Zătreni antrenorul fotbaliştilor din Păuşeşti Măglaşi, Florin Oprescu.
Unirea Păuşeşti Măglaşi şi-a luat astfel revanşa după eşecul din ultima etapă a sezonului trecut (atunci când „sudiştii” s-au impus cu 2-1 în deplasare, golul decisiv fiind marcat de Viorel Merişanu, dintr-un penalti pe care centralul Cătălin Buşi a solicitat să fie repetat de trei ori). Aşa cum se cunoaşte, graţie acelui succes, formaţia antrenată de Nicolae Vîlcu s-a şi salvat de la retrogradare.