Liga IVFotbal

Un nou meci cu scântei între FCPO și Chimia. Duelul, decis în minutul 92!

Între FC Păușești și Chimia au fost mereu dueluri tari. Nu a făcut excepție nici partida de la finele acestei săptămâni, una cu nerv și nervi, în care au existat și momente în care oficialii și-u pierdut cumpătul. Fiecare dintre cele două a câștigat câte o repriză. Oaspeții, pe prima. Au deschis scorul la jumătatea primelor 45 de minute. Adi Stănică a egalat în minutul 50. Soarta întâlnirii a fost decisă în prelungirile jocului, în minutul 90+2, de „responsabilul” cu golurile la FCPO, Marian Filipoiu. 2-1 a fost la final, rezultat care aduce celor de la Păușesti o garanție că vor termina pe podium Liga a IV-a.

„Am arătat că locul în clasament nu este întâmplător! Am jucat mai moale în prima repriză și deși ne-am creat patru ocazii mari, nu am înscris! Chimia a înscris la singura ocazie! În repriza a doua am pus mingea jos și ne-am creat ocazii imense, dar neșansa sau faptul că nu ne-am concentrat suficient au dus la tensiuni care nu-și aveau rostul pe un teren de fotbal! În minutul 93 s-a făcut dreptate ! A învins echipa mai bună! Am fost peste Chimia și doar neșansa a făcut ca scorul să nu reflecte realitatea din teren! Despre arbitraj pot spune ca eu m-am simțit dezavantajat, ca echipă și că după meci Alin Savu și Gabi Glodeanu au spus clar că nu a influențat rezultatul final! Dar dacă arbitrii au greșit, au facut-o omenește. În niciun caz nu am vazut noi sau oficialii de la Chimia vreo tentă spre a avantaja vreo echipă. Nu același lucru pot să spun despre meciurile de la Băbeni și Drăgășani. Cu acele patru puncte, pierdute în condiții „speciale”, intram cu alt moral la meciurile cu Sparta și SCM!”, a declarat primarul din Păușești, Cătălin Avan.

„Felicit și eu echipa și mulțumesc Consiliului Local și sponsorilor pentru aportul financiar, dar și domnului primar care face eforturi pentru a avea cele mai bune condiții. A fost un meci tensionat, între două echipe bune. Am luat primul gol dintr-o greșeală a defensivei noastre, dar s-a terminat cu bine. Maricanul a adus victoria în prelungiri. Sezonul trecut Chimia ne-a scos din Cupa României și ne-a bătut în campionat, sezonul acesta am câștigat noi de două ori. Pentru noi ocuparea locului 3 și accederea în sferurile Cupei României este o performanță ținând cont că suntem o comună mică, neavand prea multe societăți comerciale care ar fi putut să ne sponsorizeze, dar viitorul sună bine din toate punctele de vedere”, a precizat și Iulian Toabeș, oficialul de la Păușești.