Un amical programat aiurea

* în condiţiile în care vâlcenii abia au stat în ghete după pregătirea intensă pe care au efectuat-o săptămâna trecută, meciul cu FC Piatra Olt nu şi-a avut rostul

Fotbaliştii de la CSM Rm. Vâlcea s-au acoperit de ridicol în meciul amical pe care l-au susţinut sâmbăta trecută, în Zăvoi, în compania echipei FC Piatra Olt. Elevii antrenorilor Laurenţiu Tudor şi Sorin Bucuroaia au pierdut acest duel mai mult decât categoric, cu scorul de 6-2 (4-1), dar rezultatul final putea fi chiar mai drastic, dacă oltenii ar fi fost puţin mai inspiraţi în faţa porţii vâlcene. Cele două goluri ale echipei din Zăvoi au fost marcate de Iosif Kalai (în minutul 33) şi Robert Dalu (în minutul 83).
Antrenorii Laurenţiu Tudor şi Sorin Bucuroaia au început meciul de sâmbăta trecută cu următorul „unsprezece”: Iorga – Ionuţ Mihai, Plecanciuc, Kalai, Zaharia – Pribac, Roşca, Mitu, Melcea – Gigel Ene, Vlăduţi. În repriza secundă au mai intrat pe teren Tufişi, Vlad, Daniel Stan, Eremia, Ionescu, Oprea, Chiripuş, Dalu, Popescu şi Sbârnea. Ceilalţi cinci componenţi ai lotului (Adrian Dandea, Ionuţ Bucuroaia, Marius Tomozei, Florin Pârvu şi Constantin Vasile) au urmărit meciul din tribună.
Peste două săptămâni, cele două echipe se vor întâlni din nou într-un meci amical, de această dată duelul urmând a avea loc la Piatra Olt, atunci când şi rezultatul ar putea fi altul.

„Zăpadă” are „orbul găinilor”

Meciul CSM Rm. Vâlcea – FC Piatra Olt a avut şi un moment mai haios, provocat de centralul partidei Daniel Demetrescu. În prima repriză, atunci când oaspeţii au deschis scorul, „Zăpadă” n-a observat că mingea a lovit bara interioară a porţii şi nu bara laterală, fiind foarte aproape să nu valideze golul înscris de adversarii CSM-ului. Până la urmă, după câteva discuţii, oltenii l-au convins pe Demetrescu că mingea a intrat în plasă, iar meciul s-a reluat de la centrul terenului.