Turneu fulger la Bad Urach

* Oltchim joacă şapte meciuri în trei zile la „Sika Cup”, cele mai puternice adversare fiind Hypo Viena, Zvezda Zvenigord, Mar Valencia şi Byasen Trondheim
* meciurile se vor întinde pe durata a doar 30 de minute (2 reprize de câte 15 minute)

Timp de trei zile, între 27 şi 29 august, Oltchim Rm. Vâlcea va fi prezentă la „Sika Cup”, o tradiţională competiţie amicală care se desfăşoară anual în Germania, în oraşul Bad Urach. Turneul a ajuns, în 2010, la cel de-al 50-lea an de când este organizat (va fi aşadar o ediţie jubiliară). La start se vor alinia opt echipe, cele mai reprezentative din handbalul european fiind Hypo Viena, Zvezda Zvenigord, Mar Valencia, Byasen Trondheim şi bineînţeles Oltchim. La turneul de la Bad Urach vor mai participa două grupări din prima ligă germană, Bayer Leverkusen şi Frisch Auf Goppingen, precum şi campioana Poloniei, SPR Lublin.
Chiar dacă la această competiţie participă nu mai puţin decât opt echipe, organizatorii au stabilit ca pe durata turneului să se joace după sistemul fiecare cu fiecare. Fiecare meci se va întinde însă pe durata a doar 30 de minute (2 reprize de câte 15 minute), aşa că efortul handbalistelor nu va fi atât de mare. Avantajul este acela că fiecare echipă va înfrunta mai multe adversare într-un timp scurt şi, implicit, se va confrunta cu diverse stiluri de joc, care vor solicita la maxim valoarea handbalistelor.

Echipele româneşti s-au comportat bine în anii trecuţi

În 2010, Oltchim încearcă să reediteze performanţa din 1993, atunci când a reuşit să câştige turneul de la Bad Urach, după ce a învins în finală pe Hypobank Sudstadt, la limită, cu scorul de 23-22. Trofeul a mai fost câştigat în 1991 şi de Ştiinţa Bacău (12-11 cu TV Lutzellinden). Altfel, în 2008, şi Rulmentul Braşov a ajuns în finala „Sika Cup” de la Bad Urach, dar a pierdut trofeul în faţa echipei austriece Hypo Viena (12-21). Ediţia precedentă a competiţiei, din 2009, a fost adjudecată de formaţia rusă Zvezda Zvenigorod, după 25-23 în finala cu Hypo Viena, fosta trupă a lui Gunnar Prokop bifând prezenţa în ultimul act şi în urmă cu trei ani, adică în 2007 (victorie cu 22-17 în faţa nemţoaicelor de la Bayer Leverkusen).