Trei goluri şi două roşii, la Păuşeşti Măglaşi

Printre partidele programate sâmbătă, în prima etapă a Ligii a V-a s-a numărat şi cea dintre Viitorul Păuşeşti Măglaşi, formaţie venită de la Liga a VI-a şi Oltul Ioneşti. Oaspeţii păreau favoriţi, însă se anunţat un duel interesant. Aşa a şi fost. Oaspeţii au câştigat cele trei puncte, dar au muncit pentru ele. Au încercat să risipească emoţiile din primele minute. Au marcat de două ori în prima repriză, prin doi jucători transferaţi în această vară: Fernando Marinescu, de la Galicea şi Vasy Nedelcu, de la Chimia. Au mai avut şi alte ocazii, nevalorificate. Şi gazdele şi-au creat câteva oportunităţi de a înscrie. Partida s-a terminat la scorul de 2-1 pentru Ioneşti. Păuşeşti Măglaşi a redus din diferenţă prea târziu pentru a mai spera într-un rezultat bun, în minutul 90+4. Au fost trei goluri, dar şi două eliminări, câte una în fiecare tabără, în ultimul sfert de oră al meciului. De la gazde l-a primit căpitanul echipei, iar de la oaspeţi, Darius Rizea, pentru două galbene.

”Sunt foarte mulţumit de rezultat şi îi felicit pe băieţi pentru victorie. De joc, nu în totalitate, dar vom analiza acest aspect joi, la antrenament. Am condus cu 2-0, puteam să mărim diferenţa şi să risipim emoţiile. Nu am făcut-o, am intrat în jocul adversarilor. Ne-au pus şi ei anumite probleme. La Păuşeşti Măglaşi e şi un teren mai înghesuit, care poate pune în dificultate multe echipe. Avem un lot bun, dar e clar că e nevoie de timp pentru a crea anumite relaţii de joc, omogenitate. Au venit mulţi jucători noi şi nu poate fi totul perfect din prima etapă”, a precizat Iulică Dincă, antrenorul echipei din Ioneşti, după deplasarea de la Păuşeşti Măglaşi.