„Toţi jucătorii au avut atitudine, s-au dăruit şi au făcut tot ce se putea pentru a învinge”

* antrenorul-jucător Adi Popa a lăudat evoluţia de ansamblu a echipei Flacăra Horezu, după prima victorie din Liga a III-a

După două rezultate bunicele – este vorba de remizele cu Sporting Roşiori (0-0, pe teren propriu) şi cu AFC Hermannstadt 2 (1-1, în deplasare) – Flacăra Horezu „a spart gheaţa” în sfârşit şi a obţinut prima victorie în Liga a III-a. Vinerea trecută, fotbaliştii din Treapt s-au impus lejer, cu scorul de 4-1, în faţa echipei Viitorul Domneşti. Horezenii au deschis scorul cât se poate de repede, în minutul 12, iar apoi şi-au majorat avantajul la jumătatea primei reprize (24). După pauză, campioana Vâlcii a mai marcat de încă două ori, în timp ce adversarii au punctat doar o dată.

„E important să adunăm cât mai multe puncte în cont de fiecare dată când avem prilejul”

Victoria repurtată acasă contra codaşei Seriei a III-a a fost apreciată cum se cuvine de antrenorul-jucător al horezenilor, Adi Popa. „Am controlat autoritar meciul, de la început până la final. Băieţii au avut atitudine, s-au dăruit şi au făcut tot ce le-a stat în putinţă pentru a învinge. E foarte important că am reuşit să câştigăm. Pentru noi, acesta era un joc important pentru că trebuia neapărat să luăm toate cele trei puncte, pentru a urca în clasament, dar şi pentru moralul nostru. Mai ales că, aşa cum s-a observat, Seria a III-a este una foarte echilibrată, cu multe echipe bune. De aceea, e esenţial să adunăm cât mai multe puncte în cont de fiecare dată când avem prilejul. Indiferent de adversarul întâlnit, toate meciurile din campionat sunt la fel pentru noi şi le vom trata ca pe nişte adevărate finale. Până la urmă, se acordă trei puncte la victorie atât cu Viitorul Domneşti, cât şi cu FC „U” Craiova, aşa că e important e să luăm tot ce se poate, pentru a ne uşura situaţia în clasament”, a subliniat Popa.

„Le mulţumim oamenilor din zona Horezu că ne sunt alături şi îi aşteptăm şi la meciurile următoare”

În încheiere, acesta a ţinut să le mulţumească şi spectatorilor care au venit la stadionul din Treapt, pentru susţinerea necondiţionată pe care au acordat-o echipei şi jucătorilor de la Flacăra Horezu. „Ne bucură enorm că avem parte de susţinerea cât mai multor oameni din zona Horezu! Acest lucru este evidenţiat şi de numărul mare de spectatori prezenţi la stadion, la meciurile noastre. Pe această cale, vrem să le mulţumim că ne sunt alături şi îi aşteptăm să ne susţină şi în continuare, la partidele care vor urma. Pentru că, bineînţeles, avem mare nevoie şi de aportul lor”, a conchis Adi Popa, antrenorul-jucător de la Flacăra Horezu. (N.C.)